طب قرآنی -درمان گياهي-عرفان روانشناسي

گیاهان داروئی وسلامتی وعرفان روانشناسي

توصيه برای جلوگيری از سرما خوردگی و گلو درد

بهترين راه براي جلوگيري و درمان سرماخوردگي و گلو درد اين است كه اولا از خوردن غذاهاي ممنوعه كه باعث ضعيف شدن سيستم ايمني بدن مي شود خودداري شود مخصوصا استفاده از شكر و قند و تمامي مشتقات آنها و مرغ .اما درمان آن : استفاده از شربت عسل طبيعي (يك قاشق عسل   1 عدد ليمو ترش تازه  يك ليوان آب)بدين صورت كه نصف آن را كم كم غرغره كند نصف ديگر را آرام آرام بخورد هر وعده يك بار و بهتر است تا 2 روز غذاي پختني مخصوصا غذايي كه گوشت داشته باشد نخورد و همچنين بع داز مصرف شربت عسل از 1عدد سيب زرد رنده شده مخلوط با عسل بطوري كه خوب جويده و كامل با پوست و دانه .. استفاده شود .


چگونه عينك خود را برداريم


مهم ترين عامل عينكي شدن مشكلات سيستم گوارشي است كسانيكه مشكل روده اي داشته باشند و مخصوصا دچار يبوست شوند حتما تغييرات سريعتي در چشم هايشان احساس خواهند كرد هر چه مشكل روده اي پايدار باشد و يبوست و عدم كاركرد درست روده ها ادامه پيدا كند شماره چشم ها افزايش پيدا مي كند و اگر مشكل سيستم گوارش برطرف شود و فرد روزي دوبار حداقل اجابت مزاج كند بعد از 3 ماه دوباره شماره چشم ها  پايين مي آيد در صورتي كه از آب هويج و انبه روزي 2 ليوان همراه با عسل بصورت شربت عسل مصرف كند سرعت بهبود شماره چشم هم بالا مي رود مهمترين عامل تاثيرگذار روي سيستم گوارش  آرامش رواني است و استفاده نكردن از نوشيدني ها همراه با آب نيم ساعت قبل و دوساعت و نيم بعد و استفاده نكردن از غذاي هاي ممنوعه و استفاده كردن از روغن زيتون در سالاد وقبل از غذا خوردن از سالاد استفاده كردن واستفاده از ملين ها تخم شربتي و غيره براي سيستم گوارش بسيار مفيد است در صورت رعايت اين مسئله كم كم شماره عينك پايين مي آيد.


براي رفع افسردگي

براي رفع افسردگي از شير بادام روزي 2 ليوان استفاده كنيد بدين ترتيب كه پوست مغز بادام را كنده به اندازه 40 عدد براي يك ليوان همراه با يك قاشق عسل و يك ليوان آب در مخلوط كن بريزيد چند دقيقه بچرخد تا كاملا بادم ها تبديل به شير شود بعد يك تكه يخ در ليوان بياندازيد و بخوريد و بعد ازآن 3 عدد خرما براي جذب بيشتر در بدن بخوريد ميتوانيد خرما را هم در مخلوط كن بريزيد و اگر يك عد موز كوچك هم اضافه كنيد شير موز خوش طمع بدست مي آيد براي كسانيكه مشكل استخواني دارند بسيار مفيد است و براي برطرف كردن خستگي و افسردگي هم بسيار عالي است


توصيه مهم براي بيماران سرطاني

بيماران سرطاني هرگز نبايد از غذاهاي ممنوعه و از گوشت و فراورده هاي گوشتي استفاده كنند فقط از سبزي ها و گياهان ، غذاي خود را تامين كنند. ميوه ها و سبزيجات بعلت داشتن آنتي اكسيدانها ضد سرطان هستند و از شربت عسل زياد استفاده كنند. در صورت استفاده از گوشت ها امكان بهبود نيست.


اين هم دليل علمي ديگر براي غذاهاي ممنوعه

ایرنا:هر چند همه مردم مي‌دانند سوسيس غذاي سالمي نيست ، اما شيميدانان در يك تحقيق جديدي تركيباتي در سوسيس يافته‌اند كه باعث جهش ژنتيكي مي‌شود و خطر بروز سرطان را افزايش مي‌دهد.
در تهيه سوسيس و محصولات مشابه از ماده نيترات به عنوان نگهدارنده در آنها استفاده مي‌شود باعث بروز جهشهاي ژنتيكي سرطانزا مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري فرانسه از واشنگتن، محققان مركز پزشكي دانشگاه نبراسكا در اين مطالعه اقدام به خريد بسته‌هاي بزرگ سوسيس و كالباس از يك فروشگاه كردند.
سيدني ميرويش سرپرست اين تحقيق مي‌گويد اين نوع فراورده‌ها به اين خاطر انتخاب شدند كه مصرف زيادي دارند و از نيترات به عنوان ماده نگهدارنده در آنها استفاده مي‌شود. همچنين مصرف اين نوع گوشت‌ها با ابتلا به سرطان روده بزرگ مرتبط شناخته شده‌اند.
اين محققان پس از آنكه با آب، تركيبات داخل سوسيس و كالباس را استخراج كردند ، تركيبات ‪ N-nitroso‬در آن يافتند.

سپس اين مواد در تماس با باكتري سالمونلا قرار داده شد كه ميزان جهش ژنتيكي آن را را چهار برابر افزايش داد.

بيشتر تركيبات ‪ N-nitroso‬در حيوانات آزمايشگاهي باعث بروز سرطان شده‌اند. اين تركيبات احتمالا در بروز چندين نوع سرطان انساني نقش دارند.

نيترات سديم به برخي فراورده‌هاي گوشت و ماهي به عنوان يك ماده نگهدارنده افزوده مي‌شود.

چنانچه آثار زيانبار اين ماده ثابت شود، شيوه توليد سوسيس نيز تغيير خواهد كرد.

به گزارش پايگاه اينترنتي لايوساينس، ميزان اين مواد شيميايي در مارك‌هاي مختلف محصولات تا ‪ ۲۴۰‬برابر متغير است.

ميرويش گفت تفاوت در شيوه‌هاي توليد يك موضوع قابل تحقيق است و درصورت اثبات خطرناك بودن اين تركيبات مي‌توان روشهاي توليد را تغيير داد.

مصرف سوسيس در تحقيقات گذشته با ابتلا به سرطان روده بزرگ مرتبط شناخته شده است. در تهيه سوسيس از ماده نگهدارنده نيترات سديم استفاده مي‌شود كه مي‌تواند به تشكيل مواد شيميايي موسوم به تركيبات ‪N-nitroso‬ كمك كند. اين تركيبات در حيوانات آزمايشگاهي سرطانزا است. ايجاد جهش ژنتيكي در روده خطر بروز سرطان روده بزرگ را افزايش مي‌دهد.

محققان قصد دارند در آينده تاثير سوسيس در موشها آزمايش كنند.

جيمز هاجز رييس بنياد موسسه گوشت آمريكا در واشگتن نتايج اين تحقيق را مقدماتي خواند كه نياز به بررسي‌هاي بيشتر دارد و گفت سرطانزايي اين تركيبات در انسان اثبات نشده است.

به گفته اين گروه صنعتي ميزان نيترات مورد استفاده در اين تحقيق بسيار بيشتر از آن مقداري است كه در فراورده‌هاي گوشت استفاده مي‌شود.

وي افزود اين خطر محدود به سوسيس نيست. ماهي خشك نمك اندود شده و ادويه‌هايي مانند سسس سويا حاوي ميزان مشابه اين ماده شيميايي است.

مشروح اين يافته‌ها در مجله ‪ Agricultural and Food Chemistry‬منتشر شده است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 2:53  توسط شاهرخ -ر  | 

چرا از شير و ماست استفاده نکنيم؟!

هورمون پاراتيروئيد، كالسيتونين، ويتامين D  استخوان 

كلسيم و فسفر در مايع خارج سلولي و پلاسما – عمل ويتامين D

جذب و دفع كلسيم و فسفات

------------------------------------------------------------------------------------------

جذب كلسيم و فسفات از روده:

كلسيم به مقدار ناچيزي از روده جذب مي شود.زيرا بسياري از تركيبات آن نسبتاً نا محلول بوده و هم چنين كاتيونهاي دو ظرفيتي بطور كلي از مخاط روده به خوبي جذب نمي شوند.از طرف ديگر، فسفات در بيشتر اوقات به خوبي جذب نمي شوند به غير از هنگامي كه كلسيم به مقدار قابل توجهي در رژيم غذائي وجود داشته باشد.

كلسيم تمايل دارد كه تركيبات فسفات كلسيم تقريباً غير محلول تشكيل دهد كه نمي توانند جذب شوند بلكه از راه مدفوع دفع گردند.

دفع كلسيم در مدفوع و ادرار

ميزان جذب خالص كلسيم: حدود نه دهم كلسيمی كه روزانه خورده مي شود از طرِق مدفوع و يك دهم باقيمانده از راه ادرار دفع مي گردند.

مقدار ورودي                                                                                                                         1000 ميلي گرم

جذب روده اي                                                                                                                        350  ميلي گرم

ترشح در شيره هاي گوارشي                                                                                                    250  ميلي گرم

جذب خالص                                                                                                                          100  ميلي گرم

دفع در مدفوع                                                                                                                          900  ميلي گرم

دفع در ادرار                                                                                                                            100  ميلي گرم

حدود دو سوم كلسيم موجود در فيلتراي گلومري در توبولهاي ابتدائي جذب مي شود. جذب مجدد كلسيم بسيار انتخابي يوده و بستگي به غلظت كلسيم در خون دارد، در صورتيكه غلظت كلسيم خون پائين باشد اين جذب مجدد بسيار زياد است، بطوريكه تقريباً هيچگونه كلسيمي در ادرار دفع نمي شود. حتي يك افزايش ناچيز در غلظت كلسيم در ادرار را بطور بارزي افزايش مي دهد.

يكي از مهمترين فاكتورهاي كنترل كنندة‌ ميزان دفع كلسيم هورمون پاراتيروئيد است.

دفع روده اي و ادراري فسفات

به استثناي قسمتي از فسفات كه بصورت تركيب با كلسيم در مدفوع دفع مي شود، تقريباً تمام فسفات موجود در رژيم غذائي از روده جذب خون شده و بعداً از طريق ادرار دفع مي شود. هنگاميكه غلظت فسفات در پلاسما از رقم بحراني حدود يك ميلي مول در ليتر كمتر باشد هيچگونه فسفاتي در ادرار دفع نخواهد شد. اما در صورتيكه غلظت فسفات از اين حد بحراني بيشتر باشد ميزان دفع فسفات نسبت مستقيم با افزايش آن خواهد داشت.كليه ها غلظت فسفات در مايع خارج سلولي را با تغيير دادن ميزان دفع فسفات به تناسب غلظت پلاسمائي آن تنظيم  مي كنند. دفع فسفات از كليه ها بوسيلة هورمون پاراتيروئيد شديداً افزايش مي يابد و بدين وسيله نقش مهمي در كنترل غلظت فسفات پلاسما بازي مي كند.

ويتامين  D   و نقش آن در جذب كلسيم و فسفات

 

ويتامين D يك اثر قوي بر افزايش جذب كلسيم از روده و همچنين اثرات مهمي بر رسوب استخوان و جذب مجدد استخوان دارد.

خود ويتامين D مادة فعالي نيست كه موجب بروز اين اثرات مي شود بلكه ويتامين D مي بايستي ابتدا از طريق يك سري متوالي واكنشها در كبد و كليه ها بصورت فرآوردة‌ فعال نهائي يعني:

1، 25 – دي هيدروكسي كوله كالسيفرول در آيد كه منجر به تشكيل اين ماده از ويتامينD  مي شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 2:51  توسط شاهرخ -ر  | 

روح انسان است.ریسمانی است که هرکس بدان چنگ زند به آسمان بالا میرود ، یعنی آسمان عقل و روح بر فراز معارف و علوم 0 معلومات دانستنی ها ی هست که از راه حواس پنجگانه بدست میآید و پیامبر (ص ) می فرمود : هرکس یک حس خود را از دست بدهد یک قسمت از معلومات خود را از کف داده است 0

امام هشتم (ع) می فرماید : شفای هر دردی در قران است از قرآن شفا بخواهید که هر که را قرآن شفا ندهد هیچ چیز شفای بیماری او نخواهد بود0

دکتر الکسیس کارل ،در کتاب ( راه ورسم زندگانی ) میگوید : «الهام مذهبی و توجه به خداوند و ایمان برای نیاکان ما ، موجد یقین و آرامش بود ولی امروز این آرامش خاطر ،وجود ندارد زیرا پایه های مذهب و دین متزلزل گشته است ، ما تمام مقررات داخلی خود را از دست داده ایم ،نسلهای امروز حتی از وجود چنین مقرراتی در گذشته بی خبرند ، اعتدال ، شرافت ، درستی ، حس مسئولیت ، پاکی ، تملک نفس ، محبت به همنوع ، شها مت و غیره گویی جملات بی معنی و کلمات پوچی است که مورد تمسخر جوانان امروزی است » 0

1

|+| 4 نظر
 
+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 2:48  توسط شاهرخ -ر  | 

عناصر اربعه

"صفرا-سودا-بلغم-خون"

صفرا:

ترشحات کبد که در کیسه صفرا جمع میشود 0 صفرا کلمه عربی است (زرد ) زرددرطبیعت دیده ها را خیره میکند

صفرا چگونه ساخته میشود ؟

یکی از کارهای مغز استخوان ساختن خون بود که این خون گلبولهای قرمزش 120 روز عمر می کردند بعد از120 روز این

گلبولهای قرمز وارد طحال می شوند اینجا شکسته می شود به دو قسمت تقسیم می شوند 0 هموگلوبین 95 درصد پروتیین

5%آهن دارد که این آهن کبد به صورت فیریپین ذخیره میشود 0 قند به صورت قند ذخیره میشود پروتیین داخل کبد میرود تغییراتی کبد به روی آن انجام میدهد به صورت صفرا به داخل کیسه صفرا می فرستد 0وقتی غذا میخورید از دریچه پیلور وارد روده که میشود کیسه صفرا منقبض میشود وصفرا را وارد روده کوچک میکند و غذا را هضم میکند 0 (این صفرا حدودا تا 19 بار باز جذب میشود ) صفرا جزوآتش است چون ph بالای 8 است در این حالت گرما زیاد میشود 0 کسانی که صفرا زیاد تولید میکنند همیشه زیر دنده چپشان گرم است همیشه دو درجه تب دارند لبهای خشک و ترکخورده نشان آدمهایی است که

صفرا زیاد تولید می کنند شوره سر از نشانه های دیگر آن است 0

نشانه های غلبه صفرا :

تشنگی وعطش -زبری پوست دست وصورت - زردی سفیده چشم - کدر شدن رنگ ادرار - عصبی شدن - ناراحتی معده - تلخی دهان- کم اشتهایی - حالت تهوع - ترش کردن که گلوه می سوزد - سردرد - شقیقه درد - ( که در آن نبض میزند ) - سیاهی رفتن چشمها - سرگیجه - خشکی وترک خوردن پوست - گرمی بدن حالت تب دار - دیدن خوابهای هولناک که ازبلندی

می افتند -شوره سر - وجود لکهای سفید و قهوه ای در پوست - دچار آلو پیسی شدن ( موها و ابرو ها تکه تکه می ریزد ) -علاقه پیدا کردن به یخ خوردن و آب یخ - دچار یبوست مزاج - تند خو و بها نه گیر 0اینها در معرض خطر بیماری هپاتیت هستند0

غذا ها ی مضر برای صفراوی مزاج:

سرخ کردنی - تخم مرغ - ادویه جات تند - غذاهای زود پز شده و فریز شده - غذاها ی ساندویچی - پر خوری - آش رشته - ماکارونی - سیر - آب یخ - گوشت زیاد - همراه غذا مایعات - چای و ماست - بریده بریده غذا خوردن 0

غذاها ی مفید برای صفراوی مزاج:

انار - شاتوت - زرشک- تمشک- هلو- زردآلو- خیار- کاهو - هویج - روغن زیتون - کنجد - سیب - گلابی - سوپ جو - کدو خورشتی - خوراک قارچ - کدوحلوایی - اسفناج - نخود فرنگی - گشنیز - عدس - ماش - جو دوسر - لیمو امانی - بذرهای ملین- آش جو 0

سودا:

درپزشکی میگو یند سد یمان خون در طب قدیم میگویند سودا

سودا- خاک- سرد وخشک

سودا در طحال تولید میشود 0(طحال گورستان گلبولهاست و از نظر شرعی خوردنش حرام است)

نشانه های غلبه سودا

فوق العاده حرص می خورند-خستگی و کوفتگی بیش از حد بدن -لاغری بیش از حد- پژمردگی جسم وروح -بی نشاطی- دچار یبوست شدید میشوند 0(هفته ای یکبار اجابت مزاج )- فوق العاده خود خورند-داشتن سوزش ادرار- ادراربه خاکستری میزند - اکثرا دچار تهوع میشوند هنگام اجابت مزاج مدفوعشان سیاه است - دهانشان بوی بد میدهد - تاریکی چشم(همیشه یک پرده سیاه جلوی چشمهایشان است) تیرگی رنگ صورت وپوست - خوابهای آشفته و کابوس می بینند -دچارشب کوری هستند -سوزش معده - دایم توی فکرند -دچار لکهای سیاه در بدن می شوند - این افرادبیشتر در معرض خطر بیماری جذام هستند - خارش فوق العاده درپوست- دچار بیماری کولیت می شوند - قلنج روده می کنند - فراموشی زیاد دارند- دجار بیماریهای روحی و روانی میشوند0

غذاهای مضر برای سوادوی مزاجها

عدس-غذاهای مانده وشوروبیات ونمک سود سودا را زیاد میکند- ماهی دودی - خوردن غذاهای نمک سود - گوشت پیر- گوشت گاو - پنیر- آب یخ -چای -ماست 0

غذاهای مفید برای سوداوی مزاجها

خوردن غذاهای گرم و تر - خوردن غذاهای ملین - عسل- قدامه شیرازی-توت - انجیر- خرما - کشمش- هل ودارچین وزیره وزعفران- با آب گرم طهارت بگیرند0

بلغم :

چیزی مثل سفیده تخم مرغ است درطب جدید سیستم لنف است0

نشانهای غلبه بلغم (سرد) :

سفیدی بدن - سفید شدن زود موها ( اینهاماست وپنیروترشی زیاد می خورند)- سردی دست و پا (همیشه دست و پاهایشان یخ است ) - دیر هضم شدن غذا - آ روق ترش- توقف بیش از حد غذا در معده - زیاد می خوابند - جاری شدن آب دهان هنگام خواب- رقیق بودن آب بینی ( ترشح زیاد میشود ) چون مغز سرد وتر است وغذای سردو تر هم باعث ترشح بینی میشود - کم حواس - دفع ادرارزیاد است (نارنگی در طبع سرد نخورند باعث دفع ادرار زیاد میشود )- سستی وبیحالی - دفع ادرار با فشار - ریزش زودتر از موعد مقررمو - اکثرا دچار درد معده میشوند و قلنج میکنند - دردکمروگرده ( بین کتف )- گرفتگی ماهیچه های پشت گردن - دچار درد زانو میشوند - دچار بیماری های برص وپیسی (سفید شدن پوست ) میشوند - دست وپاشون میلرزه - دچار نقرص میشوند - دچارتنگی نفس میشوند - دچار تپش قلب میشوند بخصوص هنگام از خواب بیدار شدن - سرفه زیاد میکنند- دچار ضعف مثانه میشوند - دچار لک داخل چشم میشوند - دچار بیماریهای مفصلی واستخوانی میشوند 0

غذاهای مضر برای بلغمی مزاجها

لبنیات ترشی -شور - سیب زمینی - عدس - قارچ -گوشت گوساله - گوشت سفید -چای - قهوه -نسکافه - میوه جات ترش و کال گرمک نارنگی - خیار پوست کنده - لیمو شیرین- غذاهای فریزشده وزود پز شده وساندویچی 0

غذاهای مفید برای بلغمی مزاجها

گوشت شتر- گوسفند - کبوتر- سار- گنجشک - هل و دارچین ،زنجبیل،زیره،زنیان،سرنجان،خلنجان،زعفران،سیروموسیروخردل کلم ،مارچوبه،هویج،کدوحلوایی،لیمو ترش تازه،گندم،نخود،کرفس،نعنا،مرزه،ترخون،بذرهای ملین،قدامه شیرازی 0

 

 

طبع:

طبع انسان به سه قسمت تقسیم میشود :گرم - سرد - معتدل

بدن انسان از عناصر اربعه تشکیل شده است 0

سللولهای خاصی اندامهای خاصی رابوجود میاورد،مسایلی مانند تغذیه ،شرایط اقلیمی، آب و هوا ونوع تغذیه باعث میشود در بدن حالتی بوجود بیاید که گرایش به حالت اسیدی یابازی یابین ایندوداشته باشد که این حالت را طبع میگویند واین حالت ژنتیکی می باشد که آ نرا یا از پدر ویا از مادر به ارث می برندوهمینطورشرایط اقلیمی ونوع تغذیه 0

اگر گرایش به حالت اسیدی باشد سرد واگربازی باشد گرم و بین ایندو معتدل است 0اگر کسی هر نوع غذا بخورد و هیچ ناراحتی برایش بوجود نیاید طبعش معتدل است چون احساسی ندارند واذیت نمی شوند در معرض خطر بیماریهای بد خیم هستند

طبع گرم :

اگرغذاهایی مثل خرما ، کشمش و شیرینی بخورند جوش میزنند وعصبی میشوند یعنی طبع شان گرم است

طبع سرد :

اگر غذاها یی مثل ماست بخورند نمی توانند صبح خوب از خواب بیدار شوند

خصو صییات

طبع گرم - خوش مشرب و خوش جوش و تحرک شان زیاد و خواب شان کمتر است در معرض خطر بیمارییهای پوستی و کبدی و اعصاب و روان هستند

طبع سرد- بی خیال ، خوش گذران ، خواب آلود ، کسل و استعداد چاقی دارند و در معرض بیمارییهای ام اس - سر - رماتیسم - برص - ریزش مو - و سفید شدن مو

طبع معتدل - گفتیم کسانی که هرنوع غذایی بخورند ودچار هیچگونه ناراحتی نشوند که متاسفانه اینگونه افراد در معرض بیمارییهای بد خیم هستند 0 درد در واقع موهبت و نعمت است و زنگ خطری برای انسان که به فکر سلامتی خود باشد

طبع به هیج وجه تغییر نمیکند ولی مزاج تغییر میکند و بستگی به غذایی که میخو رید نیز دارد چون هر غذایی PH خاصی دارد 0

دقت داشته باشید که مزاج شما خوب کار چون املامراض یبوست و سرما خوردگی است 0

در قرآن بیش از 160 آیه در مورد غذا دارم داریم 0 در قرآن 4 فلینظر داریم 2 آیه در مورد خلقت انسان و یک در مورد اعمال انسان 0

اعمال انسان + غذای انسان = خلقت انسان

اگر زندگی و غذای ما سالم باشد نیازی به واکسیناسیون نداریم واگر درست عمل کنیم و جسم را قوی کنیم میکرب نمی تواند در ما اثر بکند 0

غذا به دو گروه حیوانی و گیا هی تقسیم میشود غذا های گیاهی برای رشد سرطا ن مناسب نیست 0

غذای حیوانی

انواع گوشت- لبنیات و تخم مرغ - ( گوشت قرمز و سفید ) شیر وماست وپنیر وکشک و پروتیین ها - قند ها - چربیها-

ویتامین ها

تنوع غذا در غذاها ی گیاهی بیشتر از گوشت است بدن انسان به 20 نوع اسید آ مینه نیاز داره که بدن انسان 10 نوع از آنها را می سازد و به 10 تا نیاز دارد 0

علی (ع ) میفرماید :معده خود را گورستان حیوانات نکنید

چربیهای حیوانی - کره - روغن زرد - پی - دمبه - سرشیر - شهره ( چربیهای بین روده حیوان )-چربیهای حیوانی کلسترول ندارد ولی سریع جذب میشود ( اشباع شده است ) باید تحرک زیاد داشته باشد 0کسانی که فعالیت فیزیکی زیاد دارند میتوانند

استفاده کنند در غیر اینصورت اگراستفاده کنند کبدشان از کارمی افتد 0

در غذاهای گیاهی جذب پروتیین سریع تر انجام میشود 0منبع آن در قارچ - لوبیای سویا - حبوبات وغلات - 4 مغز (بادام- فندق- گردو- پسته ) که 20 نوع اسید امینه در اینها ست 4مغز 4 برابر گوشت انرژی میدهد 0

قندهای گیاهی : عسل - کشمش - خرما - توت - میوجات شیرین - انگور0

چربیهای گیاهی: روغن زیتون- آفتابگردان-لوبیای سویا -کنجد- پنبه دانه - 4مغز- روغن کافشه -کرچک - کتان -نارگیل - (تنها روغن اشباع شده) بزرک-ذرت 0

2

|+| 6 نظر
 
+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 2:47  توسط شاهرخ -ر  | 

 

توصیه ها

عفونت باعث رشد میکروب می شود میکروب به تنهایی بیمار نمی کند اگر شرایط بدن آماده و ناامن نباشد میکروب تاثیری بر بدن انسان ندارد 0

-آب گوشت باعث تشد ید درد میشود .

-روده بزرگ انسان مقدار زیادی الکل می سازد با خوردن چیزهای شیرین مقدار این الکل زیاد می شود و کسانی که میگرن دارند مواد قندی راست گرا اصلا مصرف نکنند 0( شکلات- شیرینی های قنادی-قند - شکر سفید- مرباجات- بیسکویت-حلوا شکری- کیک- بستنی)

- رب گوجه اسیدات سدیم دارد وباعث کندی ذهن میشود -بکینک پودر وجوش شیرین بیکربنات سدیم دارد وایجاد کم خونی میکند - بیسکویت دارای کربنات آمونیم است -افزودنیها ی مجاز ایجاد کم خونی میکند 0

-شکلات و سوسیس وکالباس وپیتزا باعث نازایی میشود 0-مرغ ماشینی و دل و جگر آنرا اصلا نخورید - چای ، سرخکردنی ، سس ، رب ،غذاها ی فریز شده ،همراه غذا مایعات ، دوغ ، ماست ، نوشابه ،غذاهایی که با زود پز پخته میشود در زود پز چون بسته است و حرارت و فشار آن بالا است سللولها ی غذا پاشیده میشود و غذایی که له شود سرطان زاست 0

-ماست اسید لاکتیک دارد و باعث پوکی استخوان میشود ونیز باعث ترس و اضطراب میشود -مصرف چای بعد از غذا باعث هضم غذا میشود اما چون اسید معده را زیاد میکند باعث سرطان معده میشود - اگر روزی 6 لیوان آب بخورید هیچ وقت دچار ناراحتی معده نمیشود ( نیم ساعت قبل از غذا و 2/5 ساعت بعد از غذا) - سعی کنید 95 درصد از غذای شما حبوبات باشد -غذای اصلی انسان غذای گیاهی است -از گوشت هفته ای یکبار استفاده کنید

انهم گوشت گوسفند قسمت سردست وسر سینه بهتر است - عسل را حرارت ندهید چون ماده ای سمی از آن بدست می آید -عطر های طبیعی استفاده کنید

مانند:گل یاس ، شبو ، مریم-

ازاسپری زیر بغل استفاده نکنید سرطان زاست -ادکلن استفاده نکیند مواد زاید داخل بدن میشود و ایجاد بیماری کلیه می کند - از صابونها ی رنگی استفاده نکنید -صابون بادام یا زیتون استفاده کنید- همیشه از یکنوع غذا استفاده کنید تا سالم بمانید - قبل از غذا دستها را بشویید ولی پس از شستن پاک

نکنید وبا دست غذا بخورید با انگشت شست و دو -اول سالاد مصرف کنید چون خام است و سم وارد بدن نمیشود - اول به غذا نگاه کنید چون چشم انرژی دارد و بعدبا دست بخورید که نوک انگشتان هم انرژی دارد ولقمه ها را بین 40 تا 50 بار بجویید 0

قبل از غذا نمک وبعد از غذا نمک را انگشت بزنید - اگر می خواهید دندانتان پوسیده نشود با انگشت نمک را به دندان بمالید بزاق دهان از حالت اسیدی بیرون آمده واز پوسیدگی دندان جلوگیری میکند - هرگاه غذا در ترش میکند کافیست یک انگشت نمک میل کنید ترشی معده از بین میرود -

-نسخه امیرالمو منین : 1- قبل از گرسنگی غذا نخورید - 2- قبل از سیر شدن از غذا دست بکشید -3- قبل از خواب اجابت مزاج کنید 0

اگر غذا در روده 20 تا 24 ساعت توقف نکرد نه بیمار میشوید ونه عینکی - روش محاسبه دفع : اگر یک حبه سیر را درسته قورت بدهید مشخص

میشود که عمل دفع چه وقت انجام میگیرد

سدیم و پتاسیم و منیزیم باعث میشود فرکانسها ی عصبی بین سللولها برقرار بشود ودر صورت کمبود آنها دچار ناراحتی عصبی میشویم

تخم مرغ باعث میشود بچه ها دیر راه بروند - انجیر و زیتون باعث جلوگیری از سکته میکند واز افت قند جلوگیری میکند ونیز مانع یبوست

میشود و حرکات دودی روده بخوبی انجام میشود - خوردن نوشابه و آب یخ باعث کولیت روده میشود برای آنها سبزیجات و میوجات خام خوب است

|+| نظر بدهید
نوشته شده توسط زهره در چهارشنبه دهم اسفند
+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 2:46  توسط شاهرخ -ر  | 

کلسیم و فسفر وقتی جذب بدن میشود که بدن در حال استراحت مطلق باشد - در شب از چراغ خواب استفاده نکنید بدن فرسوده میشود 0 شب در تاریکی

مطلق بخوابید - پیاز خون را رقیق میکند و مانع غلظت خون میشود و کسانی که جوش صورت وناراحتی پوست وپوست تیره دارند از پیاز استفاده کنند

- در روز حداقل 3 عدد سیب با دانه وپوست بخورید - دانه میوجات بدون استثنا ضد انگل است و انگل سراغ کسانی میاد که یبوست دارند 0

- چای برای استخوان مضر است و باعث میشود که یونها ی استخوان ساییده شده وارد خون شود 0 وقتی چای وارد کلیه میشود کلیه دچار سنگ میشود

- اگر صبحانه را ساعت 7 ،یک لیوان شربت عسل ( 1 قاشق عسل + 1 لیمو ترش تازه+ 1 لیوان آب) بخورید ( در عرض 5 تا 6 دقیقه ) تا ظهر نه

تشنه میشوید و نه گرسنه 0 -ماست و مرغ سرد است و استخوان هم سرد ، کسانی که طبع سرد دارند اصلا غذای سرد نخورند آب یخ ،ساندویچ ،

سیب زمینی ، برنج سفید ( برنج را با شفت یا زیره بخورند ) عدس ، ما هی 0

استخوان سرد و خشک است ماست هم سرد وتر وph آن زیر 6 است ایجاد اسیدوز میکند و خون انسان بالا ی 6 و ماست آنرا پایین میاورد و اثرش

ا دوتا سه روز باقی میماند 0

- در بدن انسان دو نوع باکتری است هوازی و بی هوازی که بدون هوا زنده نمیماند ودر روده انسان است و سوخت و ساز میکند و اسید اوریک بیرون

میدهد مقداری از اسید اوریک برای کبد نیاز است و اگر زیاد باشد دچار بیماری مفصلی میشود 0

ماست فعالیت باکتریها ی بی هوازی را زیاد میکند و اسیدلاکتیک در بدن زیاد میشود و در کبد اثر میگذارد آنزیمها ی کبد را بالا میبرد و ph خون را

پایین میاورد و در اعصاب مرکزی اثر میگذارد 0 - اگر غذاها یی بخوریم که اسید لاکتیک زیاد شود دچار بیماریها ی کبد شده وهمچنین در اعصاب

مرکزی اثر میگذارد و اگر غذاهایی بخوریم که اسید اوریک زیاد شود دچار درد مفاصل استخوان میشویم 0

گوشت سفید سرد است ودیر هضم و گوشت گوساله وگاو نیز سرد است گوشت گوسفند گرم است و برای مسکن استفاده میشود 0

غذاها یی که آلوده هستند نور خدا را در قلب انسان خاموش میکند 0

- سوسیس و کالباس تشکیل شده از سیرابی - روده -گوشت گاوی که قابل استفاده نیست - تفاله سویا - آرد - ماده نگهدارنده - سدیم نیتریت که سیاه

نشود - ادویه جات تند 0 وقتی میخورید در معده با اسید معده مخلوط میشود و ایجاد اسید نیتروز و نمک طعام میکند و لعاب معده را از بین میبرد 0

و کسانی که اینها را مصرف میکنند دچار کابوس و افسردگی میشوند وایجاد غده های بد خیم در خانمها در سینه میکند واولین جایی که این غذاها

صدمه میزنند کلیه است واگر کلیه صدمه ببیند مغزاستخوان از فعالییت باز میماند 0

اگر کشک زیاد بخورید روی مغز اثر منفی میگذارد - بدن انسان خود را ترمیم میکند اگر بیمار شدید غذایش را تغییر دهید خوب میشود 0

بعد از خوردن میوه های سرد یک قاشق عسل بخورید - بادمجان گرم و خشک است کشک سرد است با هم بخورید 0

قره قوروت بدترین چیز برای استخوان است و کسانی که به بچه های دختر آنرا بدهند آنها دچار دلدرد شدید مخصوصا درهفته اول پریود میشوند در

این هنگام به هیچوجه ترشی نخورند 0- هر وقت کسالت دارید غذا نخورید 0 - خربزه ایجاد آلرژی نمیکند اگر سرخکردنی خوردید وخربزه خوردید

دچار آلرژی خواهید شد 0 موادغذایی که از کبد وارد سللولها میشود اگر مناسب نباشد موادی بنام هیستامین تولید میکند ودر داخل خون میرود و

سللول علامت میدهد که این غذا مناسب نیست و خوردنآنتی هیستامین باعث میشود که سللول فلج شود 0

هر فصل غذاهای مخصوص خود رادارد میوه هر فصل را همان فصل استفاده کنید 0- بیماری وسواس به خاطر کمبود مواد داخلی بدن است0

یبوست باعث میشود غذا بیش از حد توقف کند و سمی که باید دفع شود دوباره جذب بدن میشود وهمین باعث عصبانیت و نا آرامی میشود 0

هرچه را که خداوند آفریده بی حکمت نیست در مجموع جهان خیر است اما دلیل نمیشود که هرچه راخداوند آفریده ما بخورم 0

زیتون شکسته مصرف کنید توی زیتون سالم سود وسرکه میریزند0

چرا قبل از غذا آب بخوریم ؟

وقتی قبل از غذا آب میخوریم ، سللولها ی داخل معده آب را جذب میکند مواد داخل معده با آن مخلوط میشود و ایجاد لعاب میکند 0 داخل جداره معده

موسین تشکیل میشود وغذا را خوب که بجویید هماهنگی ایجاد میشود بین غذا و معده 0

چرا بعد از غذا 2/5 ساعت آب نخوریم ؟

بعد از غذا خوردن 20 دقیقه بعد حرکات دودی معده شروع میشود دریچه پیلوت تحریک میشود و باز میشود - بدون ترشی غذا بخورید و بعد از

غذابه پهلوی راست دراز بکشید بدن راشل کنید نفس عمیق بکشید 5 تا 10 دقیقه چشمها را ببندید نخوابید بعد بلند شوید خستگی شما رفع میشود،

به شرطی که یک چهارم معده خالی باشد 0-سالاد راقبل از غذا بخورید بعد از غذا چاق میکند.

- مزه دهان نشان دهنده نوع ناراحتی است اگر تلخ باشد یعنی کبد خوب کار نمیکند 0

بدن انسان و عناصر چهار گانه :

جهان هستی از آتش - آب - خاک و هوا تشکیل شده است ، تمام هستی و بدن انسان نیز از همین 4 عنصر تشکیل شده است 0

آتش : گرما و هر چه در معرض گرما قرار گیرد خشک میشود و حرارت ایجاد میکند 0

خاک : زمین را تشکیل داده و عناصر سدیم ، منیزیم ، روی و0000

و خاصیت آن سرد بودن است که سریع حرارت را میگیرد و سریع از دست میدهد 0

آب : هرچه در معرض آن قرار گیرد خیس میشود گرما را دیرتر میگیرد و دیرتر از دست میدهد 0

هوا : ییدروژن ، اکسیژن ، ازت و گازها یی که در تنفس استفاده میشود 0

این عناصر نسبت به بدن ما :

خاک، سرد و خشک - آتش، گرم و خشک- آب ، سردو تر - هوا ، گرم و تر است 0

بدن انسان از این 4 عنصر تشکیل شده ، پس از خوردن غذا دمای بدن ما بالا میرود و این دما آتش است 0 برای ایجاد آتش 3 مواد سوختنی ،

اکسیژن و حرارت لازم است 0

گرم و خشک : هرچه در مجاورت گرما باشد خشک میشود ، از نظر علمی موادی بنام سدیم و پتاسیم تشکیل شده از کلر و سدیم ، هر چه سدیم

در آن زیاد باشد تر است 0

فشار خون : نمک آب را جمع میکند در نسوج و باعث میشود فشار بالا برود 0 - مواد سدیم دار باعث ورم میشود - بدن دارای پمپهای سدیم و پتاسیم است کارد کرد این مواد تنظیم مایعات بدن است 0 اگر به حالت تعادل باشد مشکلی ایجاد نمیشود و گر نه کم و زیادی آن باعث ورم میشود 0

اگر دچار این حالت شدید با خوردن مواد پتاسیم دار این حالت رفع میشود 0- مواد سدیم دار ومواد پتاسیم دار خشک است 0

ته خیار دارای پتاسیم است ( 5 تا 6 عدداز ته با پوست ) کاهو - موز بعد از ورم مصرف شود 0

گرم و سرد : بدن انسان حالت ph دارد که باید بالای هفت باشد واگر بالاتر باشد انسان دچار غش میشود این حالت قلیایی است و پایینتر از هفت

اسیدی است 0

آتش : دمای بدن 37 درجه است 0

آب : دو سوم کره زمین و دو سوم بدن انسان آب است 0اگر آب را از بدن انسان بگیرند موادی که باقی میماند روی ، سدیم ، منگنیزیم وهمه عناصری که در خاک است 0

خاک سرد و خشک : قسمتی از بدن انسان موادی که در خاک هست وجود دارد 0

آب : سرد و تر ، هم حالت اسیدی دارد هم حالت تر دارد ، در بدن تجمع پیدا میکند و فوق العاده ضروری است و اگر خوب استفاده نکنید دچار

بیماری میشوید 0

هوا : گرم وتر است 0 هرچه در معرض رطوبت هوا باشد رطوبت آن حس میشود 0

+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 2:46  توسط شاهرخ -ر  | 

 

شیری که انسان استفاده میکند باید شیری باشد که حیوان از علفهای تازه استفاده میکند - اگر در زمان بارداری اسیدها ی امیینه استفاده نشود بعد از

زایمان شیر ندارند - واگر قبل از بار داری این اسیدها زیاد باشد باردار نمی شوند - قندهای گیاهی : عسل ، کشمش ، خرما ، توت ، میوه جات شیرین

انگور که برای بچه هایی که شیر نمی خورند بهترین غذاست - قند انگور غذای اسپرم است که دکستروز دارد و خلقت انسان بستگی به آن دارد 0

شیرخشت و ترنجبین و انگبین بهترین داروی کبد است وبرای بچه ها ی نوزاد که دچار یبوست میشوند خوب است0

چربیها ی گیاهی : روغن زیتون - آفتابگردان - سویا - کنجد - پنبه دانه - بادام - فندق - گردو - پسته - روغن کافشه -کرچک - کتان - نارگیل (تنها روغن اشباه شده ) - بزرک ( قهوهای - سیاه) ذرت 0 - یکی از معجزات روغنهای گیاهی آن است که اسیدی دارد بنام لینولیک که اگر آهن روغن زیاد باشد در روده های انسان رسوب می کند و جلو گیری از حرکات دودی روده میکند و شکننده میشود اما اسیدهای این روغن گیاهی از رسوب آهن در

روده جلوگیری میکند 0 - کسانی که کلسترول دارند اگر شبی دو گردو بخورند کلسترول خونشان از بین میرود -کسانی که انجیر و زیتون بخورند هیچ

وقت بیمار نمی شوند 0

ویتامینها به دو گروه تقسیم میشوند : ویتامینهای محلول در چربی و محلول در آب 0 محلول در چربی : ویتامینهای A - C - D - E - K -

گیاهان رنگی : هویج - گوجه فرنگی - کدو تنبل ( این گیاهان موادی دارند بنام بتاکاروتن که در بدن به ویتامین آ تبدیل میشوند 0

C در مرکبات و سبزیجات است0- D آفتاب که اگر نباشد غده پاراتیرویید را از کار میاندازد ، روغن زیتون و روغن بادام برای پوست0

E منبع غنی آن در جوانه گندم است 0-K شبدر و یونجه ( انعقاد خون) منبع آن در روده بزرگ است 0-هر وقت این ویتامینها را مصرف کردید

برای جذب آن روغن زیتون (2 قاشق) بخورید 0 - تب خال علتش کمبود ویتامین است که شوک عصبی وارد میکند و کبد آسیب میبیند و تب خال میزند0

                                      ۱   2 5 6 7 9 12

ویتامینهای محلول در آب : B B B B B B B بیشتر این ویتامینها منشائ آنها گیاهی است ومنشائ دیگر آن در روده است0

غذاهای سرخکرده بیماری زاست وایجاد ناراحتی گوارشی و مسمومیت میکند 0- سعی کنید سبزیجات را زیاد خورد نکنید - اگر سیتم ایمنی بدن را تقویت کنید ، میکرب بیمار نمی کند - مواد ضد عفونی میکروب را از بین میبرد اما ویتامین راهم از بین میبرد -بیشتر ویتامین غلات در پوست آن

است گندم را با پوست استفاده کنید - یک قاشق سبوس برنج را داخل برنج بریزید و بپزید - میوه ها را با پوست ودانه بخورید - پوست هندوانه ضد

نفخ و برای دیابت خوب است - خربزه بهترین دارو برای کلیه و مثانه است 0 پوست آن مدر و گوشت آن برای کسانی که طبع سرد دارند خیلی خوب

است و دانه آن برای خانمهایی که طبع سرد و دلدرد دارند خوب است - سیب هر نوع بیماری زاید در بدن را دفع میکند -در گوشت تازه دریایی همه

نوع هورمون و آنزیم است ، پوستش را نخورید ، در گوشتهای تیره ماهی روی است که فعالیت های مغزی را زیاد میکند 0

طبع انسان + غذای انسان = بیماری یا سلامتی

غذاهای سرد حالت اسیدی دارند و غذاهای گرم حالت بازی دارند و بین ایندو خنکی است 0 - مغز انسان از نظر طبع سرد وتر است - استخوان

سرد و خشک است - قلب گرم وتر است - کبد گرم و تر - کلیه گرم وتر است 0

کسانی که طبع گرم دارند خوردن غذای گرم با هم باعث جنون گرم می شود 0

چرا بیمار میشویم ؟

1- عدم تعادل PH در بدن

2- ضعف سیستم ایمنی

اگر این دو حالت را رعایت کنیم هرگز بیمار نمی شویم 0

چه عاملی باعث ضعف سیستم ایمنی می شود ؟

غذاهای ممنوعه : چای - سرخکردنی - شیرینی جات قنادی - ترشیجات سرکه -شور - ساندویجی -غذاهای فریز وزود پز شده - نوشابه - یخ -

ماست -دوغ - تنقلات مصنوعی - سس- رب- غذاهای طبخ شده در ماکروفر - نمک زیاد - مرغ وتخم مرغ ماشینی - ماکارونی - آش رشته- گوشت زیاد -ادویه جات تند 0

جایگزین ها : نوشابه های سرد : آب خنک + 2عدد لیمو ترش تازه + آب سیب در یک لیوان آب اگر گرم بود 2 تکه یخ کوچک بریزید 0

انواع شیرها : بادام ، فندق ، پسته ، تخم آفتابگردان ، گردو 0

سبزیجات و حبوبات را بجای فریز کردن جلوی پنکه خشک کنید 0 باغلا و نخود فرنگی را نشسته خشک کنید 0- سر سفره آب نخورید و غذارا خوب

بجویید - نوشابه ها از بنزوآت سدیم تشکیل شده و سرطان زاست 0

PH ماست زیر 7 است، طبع آن فوق العاده سرد است، ایجاد بیماریهای صرع ، آرتروز، رماتیسم می کند و سیستم ایمنی را کم میکند، خار های استخوانی ایجاد میکند، ایجاد ساییدگی استخوان و یبوست می کند.

سالاد:

انواع کلم ، کاهو ، هویج، خیاربا پوست و ته ، جوانه گندم، چند قاشق جوانه یونجه، شبدر ، پونه کوهی، کشمش شسته شده،15 تا 20 عدد بادام خام، و یک عدد سیب درختی رنده کنید به اضافه لیمو ترش تازه ، روغن زیتون ، سبزیجات تازه

غذا های ساندویچی و سوسیس کالباس عاملی است برای جهش در بدن و ایجاد انواع سرطان میکند. خوردن سیر به مقدار زیاد ایجاد هپاتیت میکند.

- غذاهایی که با مزاج شما سازگار نیست استفاده نکنید.

-لباس زیر سفید و نخی استفاده کنیدو حتما برای بهداشت اتو کنید.

-لباس رو ، لباسهای پلاستیک استفاده نکنید که ایجاد آلرژی میکند.لباس مشکی زیاد نپوشید که ایجاد افسردگی میکند.از رنگهای شاد سفید ، نارنجی، سبز کمرنگ ، آبی آسمانی ، استفاده کنید، مشکی در اسلام کراهت دارد.لباسهایی استفاده کنیدکه از دیدن آن به نشاط بیایید.

- یک نوع غذا درست کنید و کیفیت آنرا بالا ببرید.

-اگر بچه ها غذای خام بخورند و یا مادرشان موقع شیر دادن غذای خام بخورند موقع دندان در آوردن دچار ناراحتی نمیشوند.

-کسانی که صورت آنها مو در می آورد و اختلال هورمونی پیدا میکنند باید غذاهای طبیعی بخورند.

-اخلاق اگر بد باشد برکت از بین می رود و درد زیاد میشود.

-خداوند می فرماید: ما بین زن و شوهر رحمت و مودت ایجاد میکنیم. رحمت و مودت بین بندگان خاصش ایجاد می کند یعنی بین زن و شوهر رحمت خاصش را ایجاد میکند.

- خانم ها میتوانند لطف الهی را با اخلاق خوب ایجاد کنندو بیماری هایی چون تیروئید ، چاقی و ... سراغشان نمی آید.حسن خلق برکت را زیاد میکند.

- انسان باید رابطه صمیمی با خدا داشته باشد.با خدا باشید و هر کاری را انجام میدهید خدا را در نظر داشته باشیدو خدا مهر شما را در دل همه میاندازد، اگر هر کاری را با رضای خدا انجام دهید.

- سوره مبارکه بقره در آیت الکرسی: اگر خدا را به عنوان ولی قبول کردید و دستتان در دست خدا بود هر چه که پیش بیاید میشود قسمت.

-اگر پسته خندان سوراخ و ترک خورده است مال 2 یا3 سال پیش است، بادام رنگ روشن تازه است، مغز گردو تازه سفید و تپل است و کهنه مثل این است که پودر روی آن ریخته باشند. گردو قهوه ای کیفیت غذایی آن کم است.

- کسانی که طبع سرد دارند و غذاهای سرد میخورند آلزایمر میگیرند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 2:45  توسط شاهرخ -ر  | 

شیرینیجات قنادی ویتامین های گروه D را از بین می برد - روده بزرگ انسان ویتامین k , b و الکل تولید میکند اگر مواد قندی زیاد بخوریدتولید

الکل زیاد در روده میکند 0 - روزی 6 لیوان آب برای چشم مفید است - اگر غذا را خوب بجوید به ناراحتی گوارشی دچار نمی شوید - گوشت کمتر

بخورید - شیرینی و چای و سرخکردنی مانع رشد قد می شود - دیر خوابیدن وصبح دیر بیدار شدن باعث کوتاهی عمر میشود - اگر تغذیه خوب باشد

سه چیز مایه آرامش است : یاد خدا ، زن ، تاریکی شب - بدن از سللولها یی که دارای ساعت بیولوژیک هست تشکیل شده وسللولها در شب استراحت

می کنند دیر خوابیدن باعث خسته شدن سللولها میشود به همین دلیل است که دیر بیدار میشوید - صبح انرژ ی های مثبت زیاد است حداقل نیم ساعت قبل

از اذان در هوای آزاد قدم بزنید تا شب سرحال باشید - کسانی که دچار غلظت خون میشوند دچار وزوز گوش میشوند - از گوش پاکن استفاده نکنید و شستشو هم ندهید- رنگ مو به کلیه آسیب میرساند - ساختمان کلیه تشکیل شده از 800000 تا 1/200 میلیون هزار نفرون که در واقع این نفرون یک فیلتر است 0 تمام موادی که داخل خون است ساعتی 30 لیتر خون در کلیه تصفیه میشود و مواد زاید را کلیه دفع میکند غذای بد به این فیلتر ها آسیب

میرساند و در نتیجه پروتیین دفع میشود 0 غذای بد ، سرما خوردگی و جنتامایسین باعث ناراحتی کلیه میشود - کلیه دو آنزیم ترشح میکند بنام رنین و

اریتروپویتین 0 رنین را ترشح میکند می فرستد داخل خون فشار خون را بالا میبرد تا خون تصفیه شود اریتروپوتیین میرود داخل خون واز آنجا وارد

مغز استخوان میشود و سللولهای ما در مغز استخوان را تحریک میکند تا پلاکت بسازد که همان چسب خون است و دیگر گلبولهای قرمز میسازد 0

کسانی که کلیه شان صدمه می بیند آنزیم اریتروپوتیین کم ترشح میشود و فرددچار کم خونی میشود ، این افراد معمولا سرگیجه دارند ، بی اشتها هستند ، روی زرد دارند وبی حوصله اند ، سردرد دارند 0 وقتی این وضع یعنی کم ترشح شدن ادامه یابد مغز استخوان فعالییتش کم میشود خون ساخته نمیشود در نهایت میشود سرطان مغز استخوان ( لو کومی )

اولین چیزی که به کلیه صدمه میزند چای است وقتی چای زیاد میخورید دفع زیاد میشود کلیه ها سللولهای اپیتریالشان که سنگ فرش شدند فعالیتشان

زیاد که باشد از کار می افتنند0- هر سمی که وارد بدن شود در دو نقطه دفع میشود کلیه و کبد 0 بنابر این هر چه دارو بیشتر مصرف کنیم این دو مرکز را از کار انداخته ایم 0 - چای ، داروها و غذاهای ممنوعه به کلیه آسیب میرساند 0- اگر عسل را حرارت دهیم بر اثر حرارت آنزیمی درآن ایجاد میشود بنام :هیدروکسی میتل فورفورات که بسیار خطرناک است ( حرارت تا 63 درجه اشکال ندارد )

آسپرین چون دارای قطران زغال سنگ است خوب نیست ، خون را رقیق میکند ولی معده را از کار میاندازد 0 - کسانی که دچار سل پوستی میشوند اینقدر آنتی بیوتیک مصرف میکنند که مجبوربه پیوند کلیه میشوند چون کلیه از کار میافتد 0 - عسل برای دیابت خوب است آنرا کنترل میکند 0

کبد انبار آهن ، قند ، چربی و آنزیمهاست بیش از 50 هزار نوع آنزیم دارد 0 - هپاتیت ویروسی نیست چون کبد ماده ای ترشح میکند بنام اینترپرون که

که ضد ویروس است 0 - شب که میخوابید به سمت راست بخوابید چون کبد در حال آرامش است وسمت چپ چون کبد است خوابیدن به آن سمت به کبد فشار میاورد 0 وقتی به سمت راست میخوابید غذااز دریچه پیلور راحت رد میشود و به راحتی وارد روده بزرگ میشود و دیگر خوابهای بد

نمی بینید 0 - 120 روز بعد از اینکه گلبولهای قرمز در طحال شکسته شد وارد کبد میشود و آهن آن به صورت فیریپین وارد کبد میشود کسانی که چای زیاد میخورند فیریپین خونشان بالا است چون آهن را چای از بین میبرد و کبد آهن را داخل خون میریزد 0( ادویه جات تند و کاری نخورید)

95% از پروتیین هموگلوبین وارد کبد میشود کبد آنرا دور نمیریزد تبدیل به صفرا میکند و بعد وارد کیسه صفرا میشود وقتی غذا میخوریم کبد

آنرا برای هضم غذا استفاده میکند و 18 تا 19 بار و بارها و بارها آنرا جذب میکند 0 یکی دیگر از معجزات کبد این است که سللولهایی بنام کفور

دارد ، وقتی غذا مصرف میکنید بدن دارای یک سیستم ایمنی بنام لنف است که 6 نوع بوچه سفید داخل آن است 0 وقتی میکروب وارد بدن میشود

وارد لنف میشود که گلبولهای سفید جلوی میکروب را میگیرند واگر ویروسی زبل باشد و اینها نتوانند جلویش را بگیرند وارد کبد میشود و سللولهای کبد ویروس را نابود میکند 0

چه موقع کبد دچار یرقان و هپاتیت میشود ؟

هر ماده ای که وارد بدن میشود وارد کبد میشود و کبد مواد مفید را جدا کرده و به بدن می فرستد و مواد مضر را در خود نگه میدارد وقتی مواد

مضر در کبد میماند میگندد و باعث ایجاد ویروس و میکوب میشود 0 با خوردن غذاهای خاصی میتوان این مواد را بیرون ریخت ( در این حالت

مدفوع بسیار متعفن میشود )- در گذشته یرقان کم بود و معمولا زن و شوهر هایی که تفاوت rh خون داشتند بچه هایشان دچار زردی میشدند ولی

در حال حاضر همه بچه ها هنگام تولد دچار زردی میشوند 0

اگر کبد بیمار شود انسان دچار افردگی ، اضطراب ، خمودگی ، بیحال ، چهره در هم کشیده و تیره میشود و شبها کابوس می بیند 0

اگر کسی معده اش سالم باشد تا آخر عمر بیمار نمیشود - یکی از داروها یی که آنزیم کبد را پایین میاورد انار است روزی 3 تا 4 عدد 0

ترس و اضطراب و غذای نامناسب باعث بالا رفتن آنزیمها میشود 0 کسانی که ناراحتی کبد دارند روزی 1 عددبادام تلخ و شیرین بخورند 0 قدرت بادام تلخ خیلی زیاد است 0بادام زمینی کمتر بخورید 0

چرا در زود پز غذا نپزیم ؟

هرچه حرارت بالا رود فشار بالا میرود مواد غذایی له میشود سللولهای غذا متلاشی میشود و بهترین چیز برای ایجاد غده های سرطانی است 0

پوست پرتقال بهترین اسانس طبیعی است. گوشت گوساله زیاد نخورید چون آلودگی آن زیاد است- برای خارش گوش ماست و غذاهای ممنوعه نخورید - قهوه محرک است نخورید - چای و قهوه را در موارد خاص به عنوان درمان استفلده کنید- بچه اول را به هیچ وجه جلوگیری نکنید و خودتان را دچار بیمار نکنید.

|+| 4 نظر
 
+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 2:44  توسط شاهرخ -ر  | 

 يك متخصص پوست و مو گفت: كمبود"ويتامين ب" يكي از دلايل سفيدشدن زودهنگام مو است.

دكتر "ذبيح الله شاهمرادي " روز شنبه در حاشيه برگزاري دومين كنگره ملي بيماري‌هاي مو در گفتگو با خبرنگار ايرنا افزود: اين كمبود، با مصرف مواد غذايي فانتزي رو به‌افزايش و با مصرف غذاهايي مانند جگر ، زرده تخم مرغ ، سبوس ، برنج، ماست و ماهي قابل جبران است.

وي اظهار داشت: ارثي بودن ، شرايط روحي و فشارهاي عصبي، در كنار كمبود ويتامين "ب " در سفيد شدن زودهنگام مو تاثير دارد.

وي گفت: رنگ موها به ملانين‌هاي مو مربوط است كه در درصد كمتري از افراد بخصوص آقايان اين ملانيه به طور كلي و يا در قسمتي از سر فعاليت نمي‌كند در نتيجه موهاي آن قسمت سفيد مي‌شود.

شاهمرادي بااشاره به‌اينكه ميانگين سني سفيدشدن مو در سفيدپوستان ‪ ۳۴‬سال و در سياه پوستان ‪ ۴۲‬سال است ، افزود: سفيدي مو به‌هر يك از علت‌هاي عنوان شده از شقيقه و گيجگاهي شروع مي‌شود كه بسته به‌علت آن به‌غير از ارثي بودن، از نظر سرعت قابل كنترل و پيشگيري است.
+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 2:38  توسط شاهرخ -ر  | 

شايد دانستن اين موضوع برايتان جالب باشد كه غذاهاي مفيد براي قلب، براي مغز نيز سودمندند.
غذاهاي سالم جريان خون به اندام‌هاي نيازمند به اكسيژن بدن را افزايش مي‌دهند. اين مواد غذايي خلق، حافظه و ديگر اعمال ذهني را بهبود مي‌بخشند.
تاكنون درباره آنتي اكسيدان‌ها مطالب زيادي شنيده‌ايد. برخي مواد غذايي سرشار از اين تركيبات هستند.

آنتي اكسيدان‌ها عواملي هستند كه با روند پيري و بيماري مقابله مي‌كنند.
عملكرد مهم آنها حذف راديكال‌هاي آزاد اكسيژن ، ملكول‌هاي ناپايداري است كه به واسطه اعمال متابوليكي بدن ايجاد مي‌شوند.
راديكال‌هاي آزاد در مضر ساختن كلسترول براي عروق قلب و نيز نقص عملكرد حافظه و حركت با افزايش سن، دخالت دارند.
از طرفي در عملكرد سيستم ايمني اختلال ايجاد كرده در ابتلا به كاتاراكت يا آب مرواريد و تحليل ماكولار چشم نقش دارند.
بدن برخي آنتي اكسيدان‌هار ا توليد مي‌كند. گرچه مغز به وارد كردن آنها از منابع خارجي هم نيازمند است. تحت شرايط استرس‌زا ، توانايي بدن براي توليد آنتي‌اكسيدان‌ها كاهش مي‌يابد. ميوه‌ها و سبزيجات غني‌ترين منابع آنتي اكسيدان‌ها هستند.
يكي از مواد خوراكي كه در راس تركيبات سرشار از آنتي اكسيدان قرار دارد زغال‌اخته است.
اخيرا دانشمندان روشي را براي سنجش محتواي آنتي اكسيداني غذاها ابداع كرده‌اند كه ORAC نام دارد (ظرفيت جذب راديكال اكسيژن) غذايي با محتواي بالاي ORAC به كند كردن روند پيري مغز و بدن كمك مي‌كند.
مطالعه در حيوانات نشان داده است زغال‌اخته اثر حفاظت‌بخش عصبي داشته و در مقابل اثرات سوء مربوط به افزايش سن مانند كاهش حافظه عمل مي‌كند.
اين ماده سلول‌هاي مغز را از صدمه راديكال‌هاي آزاد كه معمولا با گذشت زمان روي مي‌دهد حفظ كرده و لذا در حفظ عملكرد شناختي و حركتي نيز نقش دارد.
آنتي اكسيدان‌هاي موجود در زغال‌اخته به گروهي از مواد شيميايي به نام فنل‌ها تعلق دارند. موثرترين اين تركيبات پروسيانيدين‌ها و آنتوسيانيدين‌ها هستند كه رنگ تيره زغال‌اخته و شاه توت را سبب مي‌شوند.
اما بسياري آنتي اكسيدان‌هاي ديگر نيز در زغال اخته هستند و اخيرا مورد توجه زياد قرار گرفته‌اند. محققان بر اين باورند كه تركيب انواع مواد مغذي موجود در غذا بيش از هر يك از اين مواد به تنهايي اثر حفاظت‌بخش دارند.
يكي از آنتي اكسيدان‌ها در زغال‌اخته از اتصال باكتري‌هاي مفيد به لايه سلولي دستگاه ادراري جلوگيري مي‌كند و لذا مانع عفونت‌هاي اين بخش از بدن مي‌شود.
محققان اخيرا دريافته‌اند زغال‌اخته در حفظ عملكرد مغز نيز موثر است به اين طريق كه شدت آسيب مغزي پس از سكته مغزي را كاهش مي‌دهد.
يكي ديگر از مواد خوراكي مفيد قهوه است كه اخيرا يك آنتي اكسيدان جديد در آن يافت شده كه به خصوص در جلوگيري از سرطان كولون نقش دارد.
يك فنجان كاكائوي گرم كه با دو قاشق پودر كاكائوي خالص در ليوان چاي تهيه مي‌شود دو تا سه برابر چاي سبز و تا پنج برابر چاي سياه اثر آنتي اكسيداني دارد.
توصيه محققان اين است كه ترك عادات ناسالم و بهره‌مندي از شيوه زندگي سالم‌تر موجب بهبود خلق و اعتماد به نفس نيز مي‌شود.


منبع: روزنامه جام جم
+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 2:37  توسط شاهرخ -ر  | 

عقاید و باورهای نادرست در مورد طبیعی یا مصنوعی بودن عسل

در مورد طبیعی یا مصنوعی بودن عسل و طرز تشخیص آنها از یکدیگر عده ای عقیده دارند عسل وقتی که متبلور ، کدر و ته نشین گردد تقلبی است و عسل سالم و طبیعی همیشه صاف و شفاف باقی می ماند و وقتی که عسل خریداری شده پس از مدتی کدر و ته نشین ( شکری زده ) شد ، ناراحت شده و به فروشنده اعتراض می کنند . این هم از نظریه ها و عقاید غلطی است که در کشور ما رایج است .
مصرف کننده ایرانی به ویژه تهرانی ها عسل خوب ، خالص و طبیعی را عسلی می دانند که رنگش کهربایی تیره یا همانند عقیق باشد ، سفت بوده و اصطلاحا کش بیاید ، اگر 24 ساعت در یخچال گذاشته شود ( شکرک ) نزند ، اگر قاشقی از آن برداشته شود قطراتی که سرازیر می شود به صورت باریکه ای ممتد باشد و قطع نشود . عده ای هم تکنیک های خاصی را برای شناسایی توصیه می کنند که پایه و اساس آن معلوم نیست مانند کبریت گرفتن کنار عسل ، ریختن چند قطره روی روزنامه و ...
هیچ کدام از این عقاید ، نظریات و تصورات ارتباطی با عسل از نظر طبیعی یا مصنوعی بودن و همچنین شکرک زدن آن نداشته و ندارد و از نظر عسل شناسان و علم تغذیه بطور کلی مردود است .
لازم به ذکر است که تشخیص عسل طبیعی و مصنوعی به کمک انگشت ، قاشق و یا مزه و غیرو غیر ممکن بوده و فقط به عهده آزمایشگاه و دستگاهی به نام رفراکتومترمی باشد .
+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 2:28  توسط شاهرخ -ر  | 


عسل به علت خواص بسیار زیاد و قیمت نسبتا بالائی که دارد همواره مورد توجه سود جویان بوده و با دست زدن به تقلب در آن در آمد زیادی نصیب آنان می شود . گاهی اوقات اجبارا یا عمدتا عسل را از تغذیه مصنوعی زنبوران با محلول آب و شکر و یا شیره انگور و توت تهیه می کنند و آنرا به جای عسل طبیعی می فروشند این عسل دارای هیچ عطر و طعم مطبوعی نبوده و مسلما خواص عسل گلهای مختلف را ندارد و استاندارد عسل آنرا جز عسل های طبیعی نمی داند .
در بعضی از کشورها از جمله ایران گاهی عسل را به روشهای مختلف با شکر و یا گلوکز مایع مخلوط می کنند که این یک نوع تقلب در استحصال عسل محسوب می شود عین این کار قبلا در آمریکا نیز انجام می شده است . و دولت آمریکا به ناچار در سال 1926 در فصل مقررات راجع به دارو و غذا یک ماده تنبیهی برای آن قرار داد. بر اساس این ماده مخلوط کردن عسل یا هر نوع ماده قندی دیگر برای فروشنده جرم محسوب می شود .

+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 2:27  توسط شاهرخ -ر  | 

ملاک انتخاب عسل خوب

استاد آقای دکتر اسفندیار رشید زاده عسل شناس و زنبوردار نمونه کشورمان در این باره می نویسد :
برای مصرف کننده یک راه بیشتر برای تشخیص عسل وجود ندارد : آن هم استفاده از ابزارهایی است که بدن در اختیارش گذاشته است با چشمانش شکل ظاهری عسل را ارزیابی می کند ، با بینی اش آن را بو می کند ، با زبانش آن را مزه مزه می نماید اگر مجموعه باب طبعش بود ، اگر عسل بخصوص عطر و طعم گلها را داشت این عسل ، عسل واقعی ( طبیعی ) است و ارزش آن را داردنگهداری عسل

انبار یا هر جایی که عسل در آن نگهدازی می شود باید پاکیزه و براحتی قابل تمیز شدن باشد ، و در دسترس حشرات ، جانوران و یا آلودگی های نظیر گرد و خاک نباشد . دمای انبار و طول مدت نگهداری نیز بر کیفیت عسل تاثیر می گذارد . اگر عسل را بعد از بسته بندی نهای در دمای 22 تا 25 درجه سانتی گراد انبار کنیم تغییرات آن در سطح قابل قبول بوده و موجب از بین رفتن رنگ ، طعم و آنزیم های عسل خواهد شد . عسلی که مرحله نهایی ( حرارت ) را نگذرانده است باید در دمای کمتر از 10 درجه سانتی گراد نگهداری شود . انجام این کار روی رنگ ، عطر و طعم عسل حتی پس از سالها هیچ تاثیری نخواهد گذاشت . بهترین دما برای نگهداری عسل 7 الی 12 درجه سانتی گراد می باشد .

از آنجائیکه عسل خیلی زود بوهای خارجی را به خود جذب می کند بنابراین نباید آنرا نزدیک موادی مانند پارافین ، قیر ، بنزین و ماهیای دودی نگهداری نمود .
از آنجائیکه عسل شدیدا جاذب الرطوبه است بنابراین در هر جا که نگهداری می شود اعم از جاهای مرطوب ، خشک ، داخل یخچال و قفسه ها باید فقط در ظروف سر بسته با سر پوش محکم باشد .
بر خلاف اغلب مواد غذایی عسل را می توان برای مدت نامحدود نگهداری نمود . عسل طبیعی بسته بندی شده در اثر گذشت زمان کمی از نظر طعم تندتر و از نظر رنگ تیره تر می شود ، اما کیفیت آن در صورتی که در معرض هوا قرار نگیرد تغییر ی نخواهد کرد .
نگهداری عسل به مدت طولانی ، روی ترکیبات آن اثرات زیادی می گذارد ، عسل شبدر محصول سال 1923 با عسل شبدر محصول 1957 ، با هم مقایسه شده است . افزایش میزان هیدروکسی متیل فورفورال ( HMF ) در عسل در طی مدت نگهداری ( زمان و حرارت ) بیانگر کیفیت عسل می باشد . میزان HMF در عسل در طی مدت نگهداری و درجه حرارت را نشان می دهد .
عقول بپردازد .
+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 2:26  توسط شاهرخ -ر  | 

انجیر

دوشنبه هفدهم مهر ماه 1385 ساعت 09:56

یا لطیف

انجیر میوه مغذی و خوش طعمی است ،دارای مواد قندی ،مواد ازته ،چربی،

مواد معدنی ،آمینو اسید وآنزیم های مختلف و کاروتن می باشد - در برگهای آن حدود 6 درصد

مواد تلخی مانند فیکوسین و برگاپتین وجود دارد -

در صد گرم انجیر رسیده و تازه مواد زیر موجود است :

انرژی 80 کالری - مواد قندی 4 گرم - پروتئین 1/5 گرم - کلسیم 20 گرم -فسفر55 میلی گرم

سدیم 35 میلی گرم - پتاسیم 65 میلی گرم - چربی 5/.گرم -

و ویتامین های آ - ب1 - ب3 - و ویتامین ث 25 میلی گرم وجود دارد -

خواص انجیر : تعرق بدن را زیاد می کند - ادرار آور است - چاق کننده - حرارت بدن را کاهش

می دهد - یبوست را برطرف می کند - تقویت کننده کبد - ضد سرطان است -

یکی از بهترین میوه ها  برای تمیز کردن روده بزرگ و دفع یبوست است .

دستگاه هاضمه را تقویت و برای سوءهاضمه مفید است .

جوشانده انجیر خشک درمان کننده التهاب مجاری دستگاه تنفس - کلیه - ذات الریه - ذات الجنب

سرخک و مخملک و آبله می باشد .

 *جوشانده غلیظ خشک انجیر برای رفع سرما خوردگی بسیار مفید است *

*انجیر برای آنهایی که قند خونشان پایین میاید و یکباره احساس ضعف میکنند مناسب

است زیرا قند آن به سرعت در روده کوچک جذب میشود *

توصیه : انجیر برای کبدهای ضعیف مناسب نیست و آنهایی که کبد ضعیف دارند باید

انجیر را با گردو بخورند -

زیاده روی در مصرف انجیر تولید نفخ شکم و اسهال کرده و برای چشم نیز مضراست.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 2:22  توسط شاهرخ -ر  | 

پوست ماهي را كنده، چشمها و شكمش را خالي كنيد. ماهي را تميز شسته و بگذاريد آب آن گرفته شود. كمي نمك به همه جاي آن بماليد. دوحبه سير را رنده نموده و به همه جاي آن بماليد. ادويه ماهي را به همه جاي ماهي بزنيد. يك پياز درشت را خلال نموده و كف ماهي تابه‎اي كه درب دار است، بريزيد. سپس ماهي را روي پيازها گذاشته، درب تابه را بسته و نيم ساعت در يخچال بگذاريد. پس از نيم ساعت بيرون آورده، 3 قاشق غذاخوري آب و 2 قاشق غذاخوري روغن مايع به نحوي كه روي ماهي نريزد، در تابه بريزيد. تابه را روي شعله خيلي كم گذاشته، آرام آرام بپزد. بعد از 20 دقيقه، آب تمام شده و به روغن مي‎رسد كه در اين موقع ماهي آماده است. به همراه ماهي، حتما پودر چهار مغز يا خرما، يا پودر گردو، يا نارگيل، يا شكلات صبحانه بخوريد. از ليمو ترش و زيتون هم دركنار ماهي استفاده نماييد.به همراه ماهي شويد باقلا پلو و بصورت كته بخوريد و آبكش نكنيد.

- ادويه ماهي: زعفران 1 مثقال، زنجبيل 2 مثقال، دارچين 10 مثقال، هل 5 مثقال، ميخك نيم مثقال، زردچوبه10 مثقال، زيره سياه 5 مثقال و فلفل سياه 1 مثقال. همه مواد را آسياب نموده و مخلوط كرده و در شيشه‎اي بريزيد.

- سعي كنيد از ماهي جنوب استفاده كنيد ، ماهي شمال آلودگي بيشتري دارد.

- پوست ماهي را نخوريد.

- درگوشت ماهي در قسمت پهلوها، يكسري گوشتهاي تيره‎اي وجود دارد كه مملو از روي است ، روي باعث فعاليتهاي مغزي مي‎گردد.

- ميگو را هم به روش ماهي بپزيد. از ميگو صورتي رنگ استفاده نماييد ، ميگو هاي سفيد پرورشي هستند.

- به علت انرژي موجود در نوك انگشتان، غذا را با دست و بصورت سه انگشت بخوريد. دستها را شسته ولي با حوله خشك نكنيد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 2:20  توسط شاهرخ -ر  | 

- در استفاده از كله پاچه گوسفند، از پاچه آن استفاده كنيد، كله نخوريد.

- از قلم گوسفند استفاده كنيد، قلم گوساله چرب است، از گوشت و قلم گوساله كمتر استفاده كنيد.

- گوشت قرمز را مي‎توان به عنوان مسكن استفاده نمود.

- هضم گوشت سفيد مشكل‎تر از گوشت قرمز است.

- خوردن گوشت زياد باعث از بين رفتن اسيد آمينه مورد نياز مغز شده و فكر انسان از بين مي‎رود.

- براي خريد گوشت گوسفند، قسمت سر دست و سر سينه را بخريد و ران نخريد.

-بهتر است بادام زميني كمتر مصرف شود.

- قورمه سبزي( كه سبزي آن سرخ شده) و جگر ناراحتي‎هاي گوارشي ايجاد مي‎كنند
+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 2:20  توسط شاهرخ -ر  | 

- دم كرده به: به را درشت رنده نموده، خشك كه شد در تابه بدون روغن تفت دهيد تا رنگ آن قهوه‎اي شود، خنك كه شد در پاكتي بريزيد و مانند چاي دم كنيد.

- بقيه ميوه‎جات مانند سيب، هلو، آلبالو، گيلاس و ... را هم مي‎توان به همين روش استفاده نمود.

- دم كرده 2 قاشق چاي كوهي(پشمي) با عسل ، آرام بخش اعصاب است.

- دم كرده پونه كوهي و آويشن شيرازي: يك قاشق غذاخوري پونه كوهي و يك قاشق غذاخوري آويشن شيرازي را به همراه 5/2 ليوان آب جوش در يك قوري چيني به مدت 30 دقيقه دم كرده(علامت دم شدن، ته نشين شدن برگهاي پونه است)، سپس با عسل شيرين نموده و گرم گرم خورده مي‎شود.

- دم كرده دارچين و زنجبيل: يك قاشق مرباخوري دارچين و نصف قاشق چايخوري زنجبيل با 2 ليوان آب دم كرده ، گرم گرم با عسل بنوشيد.

- دم كرده دارچين و هل: يك قاشق غذاخوري دارچين چوب خرد شده، 10 عدد هل سبز خرد شده ، نصف قاشق چايخوري كوچك زعفران را با 5 ليوان آب به مدت نيم ساعت دم كرده، گرم گرم با عسل بنوشيد
+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 2:19  توسط شاهرخ -ر  | 

- براي از بين بردن هر نوع عفونت،نخوردن غذاي پخته و خوردن سير مفيد است.

- خوردن سير به ميزان زياد، ايجاد هپاتيت و بيماريهاي كبدي مي‎نمايد.

- خوردن سير باعث رفع عفونت و عدم ابتلا به عفونت مي‎شود و از آن بجاي آنتي‎بيوتيك استفاده نماييد.

- خوردن سير به همراه غذاي گرم باعث بالا رفتن فشار خون مي‎شود.

- خوردن سير به همراه غذاي سرد، مانند برنج از شب مانده، باعث پائين رفتن فشار خون مي‎شود.

- استفاده از سير داغ، براي بدن مضر است و باعث بوي بد دهان مي‎شود.

- از سير به عنوان طعم دهنده و عطر دهنده به غذاي خام استفاده مي‎شود و اشتها آور است.

- كساني كه طحال خود را درآورده‎اند، اگر از غذاهاي ممنوعه پرهيز نمايند و روزانه 2 تا 3 حبه سير بخورند، مشكلي برايشان پيش

+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 2:19  توسط شاهرخ -ر  | 

- در قرآن عسل به عنوان شفا براي همه مردم آمده است.

- راه تشخيص عسل خوب: وقتي شهد عسل از ظرفي به ظرفي ديگر ريخته مي‎شود، اگر حباب زيادي در عسل جمع شده باشد، آن عسل مرغوب‎ است.

- به هيچ وجه عسل را حرارت ندهيد.

- درمان اوريون: سه روز استراحت مطلق و تنها غذاي اين سه روز آب و عسل. ( براي نوزادان، به آنها به همراه آب و عسل شير مادر هم داده نشود.)

- عسل خوب ديابت را كنترل مي‎كند.

- عسل به همه مزاجها و طبع‎ها سازگار است و حالت تعادل ايجاد مي‎كند. حتي ديابتي‎ها هم با خوردن عسل، ديابتشان به حالت تعادل در مي‎آيد.

- بهترين دارو براي افرادي كه هيچ چيز در معده آنها نمي‎ماند و بالا مي‎آورند،شربت عسل رابه همراه سه عدد يخ كوچك ، هم زده تا شربت بسيار سردي بدست آيد. سپس شخص آنرا به آرامي و جرعه جرعه بنوشد.

- براي ضعف بدن، شربت آب و عسل را با يخ، آرام آرام بنوشيد.

- شربت عسل: يك قاشق غذاخوري عسل، يك ليوان آب خنك و آب يك عدد ليمو ترش تازه را با هم مخلوط كنيد.

- اين شربت عسل براي تمامي افراد و براي تمامي سنين مفيد است.

- براي رفع خستگي ذهني، شربت آب و عسل بهترين چيز است.

- براي افزايش حافظه، روزي سه ليوان شربت آب و عسل با يخ استفاده نماييد.

-  از علل كاهش حافظه، خوردن دوغ و ماست است.

- كساني كه بي‎خوابي دارند اين شربت آب و عسل را در طول 10 دقيقه، ميل كنند.

- اگر كسي خواب زيادي دارد، اين شربت را سريع ميل كند.

- كساني كه با خوردن عسل، معده درد مي‎گيرند، بصورت شربت عسل بخورند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 2:18  توسط شاهرخ -ر  | 

- انسان داراي طبع گرم است يا سرد يا معتدل.

- طبع يا سرشت: مسائلي مانند تغذيه، شرايط اقليمي، آب و هوا باعث مي‎شود در بدن انسان حالتي بوجود آيد كه بدن انسان گرايش به حالت اسيدي يا بازي يا بين اين دو داشته باشد.

- طبع ژنتيك است و تا آخر عمر تغيير ناپذير است.

- اگر بدن به حالت اسيدي گرايش داشته باشد، طبع سرد است و اگر به حالت بازي،گرم.

- افرادي كه با خوردن هر نوع غذايي چه غذاهاي گرم و چه غذاهاي سرد، هيچ تغييري در بدن آنها ايجاد نمي‎شود، چنين افرادي طبع معتدلي دارند. اين افراد هيچ عارضه‎اي از خوردن غذا به سراغشان نمي‎آيد و به همين علت ممكن است به ناگاه دچار بيماريهاي سخت شوند.

- كساني كه با خوردن غذاهاي گرم و شيرين مانند خرما، دچار جوش صورت و گرمي بدن مي‎شوند، چنين افرادي طبع گرمي دارند.

- كساني كه دو شب پشت سر هم كته با ماست بخورند، صبح به راحتي نمي‎توانند بيدار شوند و زير چشم آنها پف مي‎كند. چنين افرادي طبع سردي دارند و حالتهاي بلغم به آنها دست مي‎دهد.

- كساني كه احساس مي‎كنند طبعشان گرم است ،اگر آب نارنج بخورند، فشارشان افتاده و حالت سرگيجه و عدم تعادل به آنها دست مي‎دهد.

- آب نارنج به شدت فشار خون و قند خون را پائين مي‎آورد و براي ديابتي‎ها بسيار مفيد است.

- افرادي كه داراي طبع گرم هستند، افرادي خوش‎مشرب بوده و زود با آدمها مي‎جوشند ، زود عصبي شده و تحركشان زياد است، فعاليت زيادي دارند و خوابشان نسبت به بقيه كمتر است.

- افرادي كه طبع سردي دارند، آدمهاي بي‎خيال، خوش‎گذران، خواب آلود و كسل و استعداد چاقي زيادي دارند.

- افراد داراي طبع سرد، اگر رعايت نكنند، به شدت در معرض بيماريهاي سخت چون ام‎اس، پاركينسون، ريزش مو و سفيدي مو و… هستند.

- افراد داراي طبع گرم اگر رعايت نكنند، در معرض بيماريهاي پوستي، بيماريهاي كبدي، بيماريهاي اعصاب و روان و… مي‎باشند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 2:17  توسط شاهرخ -ر  | 

- رفع واريس: پس از حمام، آب سرد به پاها بزنيد، در هنگام شب دو بالشت زير پاها و بالشتي كوچك زير سر قرار دهيد. پاها را روغن بادام ماليده و ماساژدهيد و روزي دو ليوان آب زرشك بخوريد.

- هنگام خروج از حمام، چند ثانيه آب سرد بر روي پاهايتان بگيريد تا از واريس جلوگيري شود.

- شب ادراري: بر دو نوع است، يا از گرمي است و يا از سردي. بچه‎هايي كه از گرمي به اين حالت دچار مي‎شوند، قبل از خواب دچار عطش زيادي شده و آب زيادي مي‎خورند كه صفراوي مزاج هستند. و بچه‎هايي كه اين حالتها را ندارند از سردي است و بلغمي مزاج مي‎باشند كه بايد رژيمهاي مربوط به مزاجها را رعايت نمايند.

- رفع شب ادراري: نخوردن مرغ، ماست، برنج و ترشي و شبها سه ساعت قبل از خواب،اين غذا را به فرد بدهيد: 5 عدد خرما، 5 عدد مغز بادام خام، يك قاشق پودر نارگيل، 2 قاشق چايخوري دارچين. قبل از خواب حتما دستشويي برود، چند روزه مشكل حل مي‎شود.

- دفع ادرار: اگر ادرار خوب دفع نمي‎شود، به علت خوردن غذاهاي سديم دار است كه براي رفع آن بايد غذاهاي پتاسيم دار مانند ته خيار، موز، كاهو و بادام خورد.چنين افرادي دست و پا و زير چشمهايشان ورم مي‎كند.

- كسي كه زياد مي‎خوابد، طبعي سرد و بلغمي دارد، غذاهاي گرمي بخورد.

- درمان اسهال خوني: اگر كسي دچار اسهال خوني ،خونريزي از مدفوع دارد، سه روز غذا فقط آب و عسل و خاكشير بخورد، مشكل حل مي‎شود.

- براي رفع موهاي خشن در بدن عصبي نشويد.

- اگر غذاهاي تبليغي نخوريد، هرگز آلرژي به سراغ شما نمي‎آيد.

- براي ناراحتي‎هاي اعصاب و لرزش دست، چاي، قهوه و نسكافه مطلقا نخوريد.

- رفع وسواس: غذاهاي سردي بخش نخورند. روزي حداقل دو ليوان آب سيب با ليمو ترش تازه و دو ليوان شير بادام استفاده نمايند.

- منشا ام‎اس : حرص خوردن بيش از حد، حساس و زود رنج بودن و عصبي شدن و خوردن غذاهاي سردي بخش.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 2:17  توسط شاهرخ -ر  | 

-غذاهاي مضر براي دموي مزاجها:پرخوري، غذاهاي سرخ كردني، شيريني قنادي، غذاهاي چرب، ادويه‎جات تند، انواع شور، گوشت زياد، ترشيجات، كره و خامه، غذاهاي نشاسته‎اي، آب يخ، مايعات همراه غذا، تخم مرغ زياد، سس و رب، غذاهاي ساندويچي، ماست ، بادمجان.

- غذاهاي مفيد براي دموي مزاجها: خوردن روزي شش ليوان آب به روش صحيح، خوردن بذرهاي ملين( خاكشير،تخم ريحان،بارهنگ،بالنگو) بصورت ناشتا، استفاده از ترشيجات طبيعي( شاتوت، زرشك، ليمو ترش، آب نارنج)، مركبات، سوپ جو، نان جو، روغن زيتون، خوردن سالاد قبل‎غذا، جوانه‎ها، سبزيجات، ميوه‎جات.

- غذاهاي مضر براي صفراوي مزاجها: غذاهاي سرخ كرده، چرب، فريز شده، زودپز شده، ساندويچي، پرخوري، تخم مرغ، ادويه جات تند، آش رشته، ماكاروني، سير، آب يخ، نوشابه، گوشت زياد، مايعات همراه غذا، بريده بريده و تكه تكه غذا خوردن

- غذاهاي مفيد براي صفراوي مزاجها: انار،شاتوت، زرشك، تمشك، زردآلو، هلو، خيار، كاهو، هويج، روغن زيتون، كنجد، سيب، گلابي، كدو خورشتي، سوپ جو، خوراك قارچ، اسفناج، نخود فرنگي، گشنيز، عدس ، سبزيجات، ماش، كدو حلوايي، ليمو عماني، بذرهاي ملين و سوپ جو مخصوص.

-غذاهاي مضر براي بلغمي مزاجها: لبنيات، ترشيجات، شورجات، سيب زميني، عدس، قارچ، گوشت گاو و گوساله، گوشت سفيد، چاي، قهوه، نسكافه، ميوه‎جات ترش و كال، نارنگي، كيوي، خيار پوست كنده، گرمك، ليمو شيرين، غذاهاي فريز شده، غذاهاي زودپز شده، غذاهاي ساندويچي.

- غذاهاي مفيد براي بلغمي مزاجها: گوشتهاي گوسفند، شتر، كبوتر، سار و گنجشك، هل، دارچين، زيره، زنيان، سورنجان، خولنجان، زنجبيل، زعفران، سير، موسير، خردل، انواع كلم، مارچوبه، هويج، كدو حلوايي، ليمو ترش تازه، گندم، نخود، كرفس، نعنا، ريحان، ترخون، مرزه، بذرهاي ملين.

-غذاهاي مضر براي سودابي مزاجها: عدس،ماهي دودي، غذاهاي مانده و بيات، غذاهاي نمك سود، گوشت پير، پنير، گوشت گاو، آب يخ، ماست ، چاي.

-غذاهاي مفيد براي سودابي مزاجها: خوردن غذاهاي گرم و تر، سوپ جو با زنجبيل و پاچه گوسفند، عسل، بذرهاي ملين، توت، انجير، خرما، كشمش، هل ، دارچين، زيره، زعفران.

- سودا در طحال كه در زير دنده چپ قرار دارد ، ايجاد مي‎شود. بلغم ، همان سيستم لنف يا ايمني بدن است.

- خوردن غذاهاي سردي بخش، خصوصا در شب، باعث فعال شدن بلغم و بي‎حالي و كسالت و همچنين درد مفاصل و رماتيسم مي‎شود.

- افرادي كه موهايشان زود سفيد مي‎شود به علت زياد خوردن پنير، ماست و ترشي است.

- كساني كه سرد مزاجند با خوردن نارنگي، بلافاصله دچار دفع ادرار مي‎شوند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 2:16  توسط شاهرخ -ر  | 

- مواد سديم دار تر هستند و مواد پتاسيم دار خشك.

- به حالت اسيدي سرد و به حالت بازي گرم گفته مي‎شود.

- عناصر اربعه: صفرا، سودا، بلغم و خون.

-عناصر تشكيل دهنده زمين: آب، خاك، هوا و آتش.

- صفرا=آتش=گرم و خشك

- سودا=خاك=سرد و خشك

- بلغم=آب=سرد و تر

- خون=هوا=گرم وتر

- بدن انسان از عناصر اربعه تشكيل شده است كه در مجموع، اندامها و اخلاط بدن از آنها ساخته شده است.

- اگرصفرا،خون،بلغم وسودا به حالت تعادل دربدن باشد، مزاج متعادل بوده وشخص سالم مي‎ماند.

- در حالتهايي مزاجهايي غلبه مي‎كند:

اگر صفرا غلبه كند، مي‎گويند شخص صفراوي مزاج شده است.

اگر سودا غلبه كند، مي‎گويند شخص سودابي مزاج شده است.

اگر بلغم غلبه كند، مي‎گويند شخص بلغمي مزاج شده است.

اگر خون غلبه كند، مي‎گويند شخص دموي مزاج شده است.

- نشانه‎هاي غلبه صفرا: تلخي دهان،تشنگي و عطش، سوزش جگر، زبري و خشكي پوست دست و صورت، زردي سفيدي چشم، كدر شدن رنگ ادرار، عصبي شدن، ناراحتي معده، كم اشتهايي، حالت تهوع، زياد ترش كردن كه همراه آن گلو مي‎سوزد، سردرد، شقيقه درد و نبض زدن، تاريكي و سياهي رفتن چشم در هنگام بلند شدن، سرگيجه، خشكي پوست و ترك خوردن پوست، خشك شدن لبها،سوختگي و پوست پوست شدن  دور پلكها،گرمي بدن(معمولا 2 درجه تب دارند)،گرمي زير دنده راست، جوشش دريچه معده( جايي كه مري به معده متصل مي‎شود)، ديدن خوابهاي هولناك( خصوصا افتادن از بلندي)، شوره سر، وجود لكه‎هاي سفيد و قهوه‎اي در پوست، ريزش تكه تكه موها، علاقه زياد به خوردن آب يخ و يخ، يبوست مزاج، تند خو، بهانه‎گير .

- نشانه‎هاي غلبه خون: شيريني دهان، سنگيني سر و خميازه كشيدن،چرت زدن، كندي حواس، لزج بودن آب دهان (كش آمدن در هنگام انداختن آب دهان)، قرمزي شديد زبان، خارش در بدن، دمل و جوش در قسمت پيشاني و پشت در قسمت گرده، نبض بالا، داغي بدن، لپ‎هاي گل انداخته، عجول و مضطرب، خونريزي از لثه‎ها، كسالت و خمودگي زياد.

- نشانه‎هاي غلبه بلغم: ترشي دهان، سفيدي بدن، پوستي شل و ول و آبكي، زود سفيد شدن موها، سردي دست و پا(هميشه دست و پا سرد است)، دير هضم شدن غذا( توقف زياد غذا در معده و آروق زدن ترش)، خواب آلودگي و زياد خوابيدن، جاري شدن آب از دهان در خواب، رقيق بودن آب بيني(ترشح زياد بيني)، فراموشي و كند ذهني، كم حواسي، زيادي دفع ادرار، سستي و بي حالي، دفع ادرار با فشار زياد، ريزش مو زودتر از موعد مقرر، درد معده، قلنج( درد كمر و گرده‎ و شانه‎ها)، گرفتگي ماهيچه‎هاي پشت و گردن، زانو درد و پا درد، بيماري پاركينسون، بيماري پيسي، نقرس، تنگي نفس، طپش قلب( به خصوص در هنگام برخواستن از خواب)، سرفه زياد، ضعف مثانه، لك‎هاي قهوه‎اي در چشم.

- نشانه‎هاي غلبه سودا: شوري دهان، حرص خوردن زياد، خستگي و كوفتگي بيش از حد بدن، لاغري، پژمردگي جسم و روح، بي‎نشاطي، يبوست شديد مزاج، خودخوري شديد، داشتن سوزش هنگام دفع ادرار، ادرار به سياهي و تير‎گي مي‎زند، تهوع زياد، سياه بودن مدفوع، بوي بد دهان، تاريكي و سياهي رفتن چشم در مواقع مختلف، تير‎گي رنگ صورت و پوست، ديدن كابوس در خواب( ديدن چيزهاي عجيب و غريب و غير واقعي)، شب كوري، سوزش معده، فكر زياد بدون دليل، لكه‎هاي سياه در بدن، خارش شديد پوست( كه بر اثر آن پوست ترك مي‎خورد)، خشكي پوست، قلنج روده و معده، فراموشي.

- غذاهايي كه باعث تحريك و تغيير مزاجها مي‎شود:

- غذاهاي چرب و شيرين صفرا را زياد مي‎كند.

- غذاهاي مانده و بيات، شور و نمك سود ، سودا را زياد مي‎كند.

- غذاهاي سردي بخش، لبنيات ، ترشي و سركه بلغم را زياد مي‎كند.

- پرخوري خون را زياد مي‎كند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 2:15  توسط شاهرخ -ر  | 

- كساني كه مي‎خواهند هميشه شاد باشند، كبد و كليه را سالم نگه‎دارند، و براي سالم نگه داشتن آنها، بايد معده را سالم نگه داشت.

- براي رفع‎ناراحتي‎معده، غذاكم بخوريد، غذا راخوب بجويد وآب را به روش‎صحيح استفاده نماييد.

- نمك زياد ،موسين معده را از بين مي‎بردو باعث زخم معده مي‎شود.

- زخم اثني عشر: براي درمان زخم  اثني عشر،روزي سه قاشق عسل با موم بخوريد.

- نفخ معده: مواد شيرين باعث نفخ معده مي‎شود.براي رفع نفخ معده، زنيان را آسياب نموده، يك قاشق چايخوري بعد از غذا بخوريد. به علت تلخي، زنيان را در كپسول بريزيد و بخوريد.

- براي رفع نفخ و ترشي معده، دوبار انگشت را در نمك زده و بچشيد، مشكل در يك دقيقه برطرف مي‎شود.

- منشا ميگرن گوارشي است، كساني كه ماكاروني، چاي، شيريني‎جات قنادي، سرخ‎كردني، پنير استفاده مي‎كنند، دچار سردرد مي‎شوند. اين مواد در روده بزرگ به الكل تبديل شده و ايجاد سر درد مي‎كنند.

- كساني كه ميگرن دارند، شيريني،مواد شيرين و چاي شيرين نخورند.

- بچه‎هايي كه در درس خواندن كند هستند، ناراحتي گوارشي دارند.

- در روزسه وعده غذا بخوريد و بين غذا فقط ميوه بخوريد.

- براي جلوگيري از چاق شدن ، سالاد را قبل از غذا بخوريد.

- هميشه 3/2 معده را پر كنيد و 3/1 آن را خالي نگهداريد.

- استراحت بعد از غذا: بعد از غذا دراز كشيده، دستها را زير سر گذاشته و پاي راست را روي پاي چپ قرار دهيد و به همين صورت 10 دقيقه بدن را آرام نموده و به چيزي فكر نكنيد، نفس عميق بكشيد و سعي كنيد خوابتان نبرد.با اين كار احساس سبكي به شما دست مي‎دهد.

- بيماري آسم كودكان وجود ندارد، بلكه ناراحتي معده دارند و براي رفع آن، غذاهاي تبليغي، ماست، شير و آب با غذا نخورند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 2:15  توسط شاهرخ -ر  | 

- براي جلوگيري از سرماخوردگي،بدن بايد به مرور خنك شود و ناگهاني سرد نشود.

- فرد اگر غذاي خود را اصلاح كند، حتي سرما هم نمي‎خورد.

- سرماخوردگي تارهاي صوتي: بهترين چيز استفاده از بذرهاي ملين به همراه عسل كه به صورت شربت در آمده است، مي‎باشد.آنرا به صورت جرعه جرعه بنوشيد و تا 48 ساعت غذاي پخته، شور و چرب نخوريد.

- براي رفع سينوزيت، ماست و ترشي نخوريد.

- براي پايين آوردن تب از هلو و يا برگه هلو استفاده كنيد.

- ذات‎الريه، به علت فعاليت شديد ، عرق زياد و خوردن باد سرد مي‎باشد.

- سرماخوردگي شديد: سيب و عسل ميل كنيد، تا سه روز رفع مي‎شود. تركيب سيب و عسل، نوعي آنتي بيوتيك است.

- رفع اختلالات حنجره: نخود سفيد را به مدت 24 ساعت در آب خيس نموده، آب آنرا در ليواني ريخته و با عسل شيرين نموده بخوريد. مجددا بر روي نخودها آب ريخته و 24 ساعت بعد آب آنرا با عسل بخوريد. سپس بگذاريد نخودها جوانه زده و آنها را بخوريد، مشكل حل مي‎شود. افرادي كه مداحي و يا آواز مي‎خوانند ، براي باز شدن حنجره همين روش را انجام دهند.

- درمان عفونت گلو: يك ليوان شربت آب و عسل را تهيه نموده، سه جرعه آنرا قرقره نموده و بيرون بريزيد و مابقي را بنوشيد. يكبار صبح ناشتا و يكبار شب و تا 2 ساعت هم چيزي نخوريد.

- رفع سرفه: 100 گرم پودر ريشه شيرين بيان كه زرد رنگ باشد را با يك  ليوان آب دم كرده و در طول روز بخورند.

- كساني كه سرفه آنها كهنه شده، علاوه بر دم كرده شيرين بيان، از بذرهاي ملين نيز استفاده كنند.
+      
+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 2:10  توسط شاهرخ -ر  | 

تأثير تغذيه بر اخلاق


در روايات متعددى مى خوانيم : يكى از شرايط استجابت دعا پرهيز از غذاى حرام است؛ از جمله، در حديثى آمده است كه شخصى نزد پيامبر صلى الله عليه و آله آمد و عرض كرد: «احب ان يستجاب دعائى؛ دوست دارم دعاى من مستجاب شود!» پيامبر صلى الله عليه و آله فرمود: «طهر ماكلك ولاتدخل بطنك الحرام ، غذاى خود را پاك كن و از غذاى حرام پرهيز نما!»

همين معنى از همان بزرگوار با تعبير ديگرى آمده است، مى فرمايد: «من احب ان يستجاب دعائه فليطيب مطعمه و مكسبه; كسى كه دوست دارد دعايش مستجاب شود، طعام و كسب خود را از حرام پاك كند!»

با توجه به اين كه در حديثى از امام صادق عليه السلام مى خوانيم: «ان الله لايستجيب دعاء بظهر قلب قاس; خداوند دعايى را كه از قلب قساوتمند برخيزد مستجاب نمى كند!» مى توان نتيجه گرفت كه غذاى ناپاك و حرام، قلب را تاريك و قساوتمند مى كند; و به همين دليل، دعاى حرام خواران مستجاب نمى شود و از اينجا به رابطه نزديكى كه در ميان ناپاكى درون و تغذيه حرام وجود دارد، مى توان پى برد.

در حديث معروف امام حسين عليه السلام در روز عاشورا آمده است كه بعد از ايراد آن سخنان داغ و پر محتوا و گيرا در برابر لشكر لجوج و قساوتمند كوفه، هنگامى كه ملاحظه كرد آنها حاضر به سكوت و گوش دادن به سخنانش نيستند، فرمود: (آرى! شما حاضر به شنيدن سخن حق نيستيد زيرا ملئت بطونكم من الحرام فطبع الله على قلوبكم; شكمهاى شما از غذاهاى حرام پر شده است، در نتيجه خداوند بر دلهاى شما مهر زده است (و هرگز حقايق را درك نمى كنيد!)»

2- در روايات ديگرى آمده است; كه رابطه اى در ميان خوردن غذاى حرام و عدم قبول نماز و روزه و عبادات، وجود دارد; از جمله، در حديثى از پيامبراكرم صلى الله عليه و آله مى خوانيم: «من اكل لقمة حرام لن تقبل له صلوة اربعين ليلة، و لم تستجب له دعوة اربعين صباحا و كل لحم ينبته الحرام فالنار اولى به و ان اللقمة الواحدة تنبت اللحم; هركسى لقمه اى از غذاى حرام بخورد تا چهل شب نماز او قبول نمى شود،و تا چهل روز دعاى او مستجاب نمى گردد; و هر گوشتى كه از حرام برويد، آتش دوزخ براى آن سزاوارتر است; و حتى يك لقمه نيز باعث روييدن گوشت مى شود!»

بديهى است براى قبولى نماز، شرايط زيادى لازم است، از جمله حضور قلب و پاكى دل، اما غذاى حرام پاكى قلب و صفاى دل را از انسان مى گيرد.

3- در روايات متعدد ديگرى از پيامبراكرم صلى الله عليه و آله و امامان معصوم عليهم السلام آمده است كه: «من ترك اللحم اربعين صباحا ساء خلقه; كسى كه چهل روز گوشت را ترك كند، اخلاق او بد مى شود

از اين احاديث بخوبى استفاده مى شود كه در گوشت ماده اى است كه اگر براى مدت طولانى از بدن انسان قطع شود،در روحيات و اخلاق او اثر مى گذارد،و كج خلقى و بد اخلاقى به بار مى آورد.

البته استفاده زياد از گوشت حيوانات نيز در بعضى از روايات مزموم شمرده شده، ولى از ترك آن براى مدت طولانى نيز در بسيارى از روايات نهى شده است.

4- در روايات زيادى كه در كتاب «اطعمه و اشربه » آمده است، رابطه اى ميان بسيارى از غذاها و اخلاق خوب و بد، بيان گرديده به عنوان نمونه:

در حديثى از رسول خدا صلى الله عليه و آله مى خوانيم: «عليكم بالزيت فانه يكشف المرة .... و يحسن الخلق; بر شما لازم است كه از زيت (زيت به معنى روغن زيتون يا هرگونه روغن مايع است) استفاده كنيد، زيرا صفرا را از بين مى برد... و اخلاق انسان را نيكو مى كند!»

5- در حديثى از امام صادق عليه السلام مى خوانيم: كه از كلام پيامبر صلى الله عليه و آله چنين نقل مى كند «من سره ان يقل غيظه فلياكل لحم الدراج; كسى كه دوست دارد خشم او كم شود گوشت دراج را بخورد!» (دراج پرنده‏اى است‏شبيه به كبك كه گوشت لذيدى دارد)

از اين تعبير بخوبى استفاده مى شود كه رابطه اى ميان تغذيه و خشم و بردبارى وجوددارد.

6- در روايت مشروحى از تفسير عياشى از امام صادق عليه السلام نقل شده درباره اين كه چرا خداوند خون را حرام كرده مى فرمايد: «و اما الدم فانه يورث الكلب و قسوة القلب و قلة الرافة و الرحمة لا يؤمن ان يقتل ولده و والديه ....; اين كه خداوند خوردن خون را حرام كرده به خاطر آن است كه سبب جنون و سنگدلى و كمبود رافت و مهربانى مى شود ... تا آنجا كه ممكن است فرزند و يا پدر و مادرش را به قتل برساند!»

در بخش ديگرى از اين روايت مى فرمايد: «و اما الخمر فانه حرمها لفعلها و فسادها وقال ان مدمن الخمر كعابد الوثن و يورث ارتعاشا و يذهب بنوره و يهدم مروته; و اما شراب، خداوند آن را به خاطر تاثير و فسادش حرام كرده است و فرمود شخص دائم الخمر مانند بت پرست است بدنش لرزان مى شود، و نور (معنويت) او را از بين مى برد، و شخصيت او را ويران مى سازد!»

7- در روايات متعددى كه در كافى درباره انگور آمده است رابطه ميان خوردن انگور و برطرف شدن غم و اندوه ديده مى شود; از جمله، در حديثى از امام صادق عليه السلام مى خوانيم: «شكى نبى من الانبياء الى الله عزوجل الغم فامره الله عزوجل باكل العنب; يكى از پيامبران الهى از غم و اندوه (و افسردگى) به پيشگاه خداوند متعال شكايت كرد; خداوند متعال به او دستور داد كه انگور بخورد!»

اين حديث تاكيد بيشترى است بر مساله ارتباط تغذيه با مسائل اخلاقى.

8- در احاديث متعددى نيز رابطه خوردن انار و از ميان رفتن وسوسه هاى شيطانى و به وجود آمدن نورانيت قلب ديده مى شود; از جمله، در حديث معتبرى از امام صادق عليه السلام آمده است كه مى فرمود: «من اكل رمانة على الريق انارت قلبه اربعين يوما; كسى كه يك انار را ناشتا بخورد، چهل روز قلبش را نورانى مى كند.»

9- در روايت متعددى در باب «خوردن » تعبيراتى ديده مى شود كه همه نشانه ارتباط تغذيه با روحيات و مسائل اخلاقى است; از جمله، در حديثى از رسول خدا صلى الله عليه و آله مى خوانيم كه به جعفر (ابن ابى طالب)عليهماالسلام فرمود: «يا جعفر كل السفرجل فانه يقوى القلب و يشجع الجبان; اى جعفر! «به » بخور قلب را تقويت مى كند و ترسو را شجاع مى سازد!»

10- در بعضى از احاديث رابطه ميان غذاى اضافى و سنگدلى و قساوت و عدم پذيرش موعظه ديده مى شود; از جمله، در كتاب «اعلام الدين » از پيغمبر اكرم نقل شده كه فرمود: «اياكم و فضول المطعم فانه يسم القلب بالقسوة و يبطى ء بالجوارح عن الطاعة و يصم الهمم عن سماع الموعظة; از غذاى اضافى بپرهيزيد كه قلب را پر قساوت مى كند و از اطاعت حق تنبل مى سازد و گوش را از شنيدن موعظه كر مى نمايد!»

فضول الطعام (غذاى اضافى) ممكن است اشاره به پرخورى باشد يا غذاهاى باقى مانده و فاسد شده، و در هر حال از رابطه تغذيه و مسائل اخلاقى خبر مى دهد.

همين معنى در بحارالانوار از بعضى از روات اهل سنت از پيغمبراكرم صلى الله عليه و آله نقل شده است.

از اين حديث بخوبى استفاده مى شود كه غذاى اضافى سه پيامد سوء دارد: قساوت مى آورد; انسان را در انجام عبادات و طاعات تنبل مى كند; و گوش شنوا را در برابر مواعظ از انسان مى گيرد!

اين مطلب كاملا محسوس است كه وقتى انسان غذاى زياد و سنگين مى خورد عبادات را به زحمت به جا مى آورد و نشاطى براى عبادت ندارد بعكس هنگامى كه غذاى ساده و كم مى خورد قبل از اذان صبح بيدار است نشاط دارد و حالت مطالعه و عبادت دارد.

همچنين به تجربه رسيده است هنگامى كه انسان روزه مى گيرد رقت قلب پيدا مى كند و آمادگى بيشتر براى شنيدن مواعظ در او حاصل مى شود; بعكس هنگامى كه شكم پر است فكر انسان درست كار نمى كند و خودش را از خدا دور مى بيند.

11- در احاديث اسلامى در ارتباط نوشيدن عسل با صفاى قلب، از اميرمؤمنان على عليه السلام مى خوانيم: «العسل شفاء من كل داء و لا داء فيه يقل البلغم و يجلى القلب; عسل شفاى تمام بيماريها است و در آن بيمارى نيت بلغم را كم مى كند و قلب را صفا مى بخشد.»

نتيجه:

از مجموع آنچه در بالا آورديم و روايات فراوان ديگر كه ذكر آنها به طول مى انجامد بخوبى استفاده مى شود كه رابطه نزديكى ميان تغذيه و روحيات و اخلاقيات وجود دارد، هرگز نمى گوئيم غذاها علت تامه براى اخلاق خوب يا بد است، بلكه همين اندازه مى دانيم كه طبق روايات بالا يكى از عوامل زمينه ساز پاكى و اخلاق، تغذيه است هم از نظر نوع غذاها و هم از نظر حلال و حرام بودن آنها.

دانشمندان امروز نيز معتقدند بسيارى از پديده هاى اخلاقى به خاطر هورمونهائى است كه غده هاى بدن تراوش مى كند و تراوش غده ها رابطه نزديكى با تغذيه انسان دارد; بر همين اساس، بعضى معتقدند كه گوشت هر حيوانى حاوى صفات آن حيوان است، واز طريق غده ها و تراوش آنها در اخلاق كسانى كه از آن تغذيه مى كنند اثر مى گذارد. گوشت درندگان انسان را درنده خو مى كند، و گشت خوك صفت بى بندوبارى جنسى را كه از ويژگيهاى اين حيوان است به خورنده آن منتقل مى سازد.

اين از نظر رابطه طبيعى و مادى است، از نظر رابطه معنوى نيز آثار خوردن غذاى حرام غير قابل انكار است، غذاى حرام قلب را تاريك و روح را ظلمانى مى كند و فضائل اخلاقى را ضعيف مى سازد.

اين سخن با ذكر يك داستان تاريخى كه مورخ معروف مسعودى در «مروج الذهب » آورده پايان مى دهيم:

او از «فضل بن ربيع » نقل مى كند كه «شريك ابن عبدالله » روزى وارد بر «مهدى » خليفه عباسى شد، مهدى به او گفت بايد حتما يكى از سه كار را انجام دهى، شريك سؤال كرد كدام سه كار؟ گفت يا قضاوت را از سوى من بپذيرى و يا تعليم فرزندم را برعهده بگيرى، و يا غذائى (با ما) بخورى! شريك فكرى كرد و گفت سومى از همه آسانتر است، مهدى او را نگهداشت و به آشپز گفت انواعى از خوراك مغز آميخته با شكر و عسل براى او فراهم ساز.

هنگامى كه «شريك » از آن غذاى بسيار لذيذ و (طبعا حرام) فارغ شد، آشپز رو به خليفه كرد و گفت اين پيرمرد بعد از خوردن اين غذا هرگز بوى رستگارى را نخواهد ديد! فضل ابن ربيع مى گويد مطلب همين گونه شد، و شريك ابن عبدالله بعد از اين ماجرا هم به تعليم فرزندان آنها پرداخت و هم منصب قضاوت را از سوى آنها پذيرفت.

منبع : كتاب اخلاق در قرآن كريم آيه الله مكارم شيرازي، جلد اول صفحه 149

+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 2:7  توسط شاهرخ -ر  | 

تغذيه در قرآن و حديث(2)


قرآن:

1- رويانديم در آن (زمين) دانه را * و انگور و علوفه را * و زيتون و خرما را * و باغ هاي پردرخت را * و ميوه و چراگاه را * تا از آن بهره مند شويد. (سوره عبس 32-29)

2 – خداوند «دام ها را براي شما آفريد» و از آنها مي خوريد. (سوره نحل-5)

3 - اوست آنکه دريا را مسخر شما ساخت تا از آن گوشتي تر و تازه بخوريد... (سوره نحل- 14)

4 - در دام ها براي شما عبرتي است که به شما از شير آنها مي نوشانيم. (سوره مؤمنون-21)

5 - بيرون مي آيد از شکم هاي آنها (زنبور عسل) ، نوشيدني که رنگ هاي گوناگون دارد و در آن شفايي است براي مردمان ... .(سوره نحل-69)

احاديث:

1- نان

پيامبر (ص): خدايا به نان ما برکت ده و ميان ما و آن جدايي مينداز که اگر نان نبود نه مي توانستيم روزه بگيريم، نه نماز بخوانيم و نه ديگر واجبات پرورگار خويش را بجا آوريم. (کافي 6/287)

امام صادق (ع): تن بر نان بنا شده است. (کافي 6/286)

امام صادق (ع): اصل معاش آدمي و زندگي او ، نان است و آب. (بحار 87/3)

2- گوشت

پيامبر (ص) به روايت امام صادق (ع): بر شما باد خوردن گوشت، چون گوشت، براي آدمي گوشت مي آورد. هر کسي چهل روز بر او بگذرد و در آن فاصله گوشت نخورده باشد، بدخُلق خواهد شد و هر کسي بدخلق شد، به او گوشت بخورانيد. (وسائل 17/26)

پيامبر(ص) به روايت امام صادق (ع): آقاي خوراک دنيا و آخرت گوشت است و آقاي نوشابه هاي دنيا و آخرت آب. (وسائل 17/27)

 پيامبر (ص): خدايا به نان ما برکت ده و ميان ما و آن جدايي مينداز که اگر نان نبود نه مي توانستيم روزه بگيريم، نه نماز بخوانيم و نه ديگر واجبات پرورگار خويش را بجا آوريم.

پيامبر(ص) به روايت امام صادق (ع): هر کسي چهل روز بر او بگذرد و گوشت نخورده باشد، بايد قرض الحسنه بگيرد و گوشت بخورد. (وسائل 17/26)

امام علي (ع) به روايت امام صادق (ع ): چون مسلماني سست و ضعيف شود، لازم است گوشت و شير بخورد که خداي بزرگ نيرو را در آنها آفريده است. (خصال 2/617)

امام باقر(ع ): آقاي خوراکي ها گوشت است. (بحار 66/60)

  پيامبر (ص) : هر کسي چهل روز گوشت نخورد، بداخلاق خواهد شد و هر کسي بداخلاق شد، به او گوشت بخورانيد.

امام صادق (ع): گوشت از گوشت به رويش مي آيد و هر کسي آن را چهل روز ترک کند ، خلق او بد مي شود. آن را بخوريد که بر توانايي چشم و گوش شما مي افزايد. (وسائل 17/26)

امام صادق (ع): گوشت بايد هر سه روز يک بار خورده شود که در ماه مي شود ده بار، نه بيش از اين. (کافي – 5/511)

امام حسن عسگري(ع) مي فرمايد: اگر مي خواهي قوت بگيري، گوشت بخور.

3 - شير:

امام علي (ع): شير گاو دارو و درمان است.

امام باقر(ع): رسول خدا (ص) خوراکي اي نمي خورد و نوشابه اي نمي نوشيد مگر اينکه مي گفت: «خدايا آن را بر ما مبارک فرما‌ و آن را براي ما به چيزي نيکوتر از آن تبديلش کن»، يعني خدايا آن را بر ما مبارک فرما و بيشتر از آن بهره ما قرار ده.

4- ميوه:

امام صادق(ع): مرد بايد از هر ميوه عمومي براي خانواده خود بخرد.

5- سبزي ها:

امام صادق: هر چيزي را زينتي است و زينت سفره سبزي خوردن است.

 امام صادق (ع): نخوردن شام، باعث پيري زودرس مي شود.امام صادق (ع): نخوردن شام، باعث پيري زودرس مي شود.

نگهداري تندرستي با خوراک

پيامبر (ص): خوراک شام را فرو نگذاريد، هر چند دانه اي خرماي خشک باشد که من از ترک شام براي امّتم از پيري زودرس هراس دارم، زيرا خوراک شام مايه نيرومندي پير و جوان است.

امام علي (ع): شام پيامبران در آغاز شب است. شام را ترک نکنيد که ترک آن سبب ويراني بدن مي شود.

امام باقر (ع): آغاز ويراني بدن، ترک شام خوردن است.

امام صادق (ع): ترک شام خوردن، مايه پيري زودرس است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 2:6  توسط شاهرخ -ر  | 

آداب خوردن گوشت در اسلام


انتخاب سر دست يا قسمت هاي جلو

* امام علي (ع): دوست داشتني ترين عضو گوسفند براي پيامبر(ص)، سر دست بود.(التاريخ الکبير،ج6،ص391)

* امام باقر(ع): پيامبر خدا، سردست را خوش مي داشت.(الکافي،ج6،ص315،ح2)

* مسند ابن حنبل ـ به نقل از يحيي بن ابي اسحاق، از مردي از بني غفارـ : فلان کس برايم نقل کرد که براي پيامبر خدا، غذايي از نان و گوشت آوردند. فرمود: «سردست آن را به من بده ».سر دست، به ايشان داده شد و ايشان آن را خوردند.

يحيي مي گويد: از اين خبر فقط به همين صورت، آگاهي دارم.(مسند ابن حنبل،ج2،ص305،ح5089،البداية والنهاية،ج6،ص121)

شستن گوشت پيش از پختن آن

* پيامبر خدا(ص): برادرم عيسي، از شهري گذر کرد و ديد که رنگ چهره هاي مردم آنجا زرد و چشم هايشان کبود است. آنان از بيماري هايي که داشتند، نزد وي اظهار ناراحتي کردند. گفت:«درمان شما نزد خودتان است. شما گوشت را نمي شوييد و مي پزيد و همانطور آن را مي خوريد. در حالي که هيچ چيزي بدون نوعي جنابت، از دنيا نمي رود».

اين مردم از آن پس ،گوشت هاي مصرفيِ خود را شستند و در نتيجه بيماري هايشان از بين رفت.(بحار الانوار،ج14،ص321،ح28 و ج62،ص161،ح6)

نهي از خوردن گوشت خام

* امام باقر(ع): پيامبر خدا از اين که گوشت، خام خورده شود، نهي کرده و مي فرمودند: " تنها درندگان، چنين گوشتي مي خورند.گوشت را هنگامي بخوريد که آفتاب يا آتش، آن را دگرگون ساخته باشد".(الکافي،ج6،ص313،ح1)

*الکافي - به نقل از هشام بن سالم- : از امام صادق(ع) دربار? خوردن گوشت خام پرسيدم.فرمود:" اين، خوراک درندگان است".(الکافي،ج6،ص314،ح2)

* امام رضا(ع): خوردن گوشت خام،در شکم، کِرم پديد مي آورد.(بحارالانوار،ج62،ص321)

هرکس چهل روز پيوسته گوشت بخورد،سنگ دل مي شود و هرکس چهل روز آن را اصلاً نخورد، بدخوي مي گردد.

پرهيز از خوردن گوشت به طور پيوسته و زياد

*پيامبر خدا(ص): هر کس چهل روز پيوسته گوشت بخورد، سنگ دل ميشود.(بحار الانوار،62،ص294)

*امام علي(ع): شکم هايتان را گورستان جانوران نکنيد.(شرح نهج البلاغة،ج1،ص26)

*امام صادق(ع): علي (ع) اعتياد به خوردن گوشت را بد مي شمرد و آن را اعتيادي همچون اعتياد به شراب مي دانست».(بحار الانوار،ج66،ص69،ح57)

* در حديث است که:«هرکس چهل روز پيوسته گوشت بخورد،سنگ دل مي شود و هرکس چهل روز،آن را اصلاً نخورد،بدخوي مي گردد».(ربيع الابرار،ج2،ص706)

نهي از نخوردن گوشت به مدّت چهل روز

*پيامبرخدا (ص): هر کس چهل روز گوشت نخورد، بدخوي مي شود.گوشت بخوريد؛چرا که بر شنوايي تان مي افزايد.(الفردوس،ج3،ص627،ح5960عن الامام علي(ع) )

*پيامبر خدا(ص): بر شما باد خوردن گوشت؛ چرا که گوشت بدن آدم را مي روياند. هر کس چهل روز گوشت نخورد،بدخوي مي شود.(بحار الانوار ،ج66،ص56،ح1و ص58،ح6)

*پيامبر خدا(ص): بر شما باد گوشت؛ چرا که گوشت مي روياند.هر کس بر او چهل صبح بگذرد وگوشت نخورد،بدخوي مي شود.هر کس بدخوي شد،به او گوشت بخورانيد.هر کس چربي آن را بخورد،آن چربي براي او بيماري فرود مي آورد.(بحار الانوار،ج66،ص67،ح43)

*پيامبر خدا(ص): بر شما باد گوشت؛ چرا که هر کس گوشت را چهل روز واگذارد،بدخوي مي شود وهر کس بدخوي شود،خويش را مي آزارد و هر کس خويش را آزُرد، در گوش وي اذان بگوييد.(بحار الانوار،ج66،ص75،ح71)

*پيامبرخدا(ص): هر کس بر او چهل روز بگذرد و گوشت نخورد،بايد به اميد خداوند وام بگيرد و گوشت[بخرد و]بخورد.(بحار الانوار، ج66،ص65،ح36)

* امام علي(ع): گوشت بخوريد؛چرا که گوشت،از گوشت است و گوشت، گوشت مي روياند.هر کس چهل روز گوشت نخورد،بدخوي ميشودو اگر کسي از شما(خواه از انسان ها و خواه از چارپايان) بدخوي شد،در گوشش اذاني کامل بگوييد.(بحار الانوار،ج66،ص67،ح45 و ج84،ص151،ح46)

*امام صادق(ع): گوشت، گوشت مي روياند.هر کس گوشت را چهل روز واگذارد،بد خوي مي شود و هر کس بدخوي شد، در گوشش اذان بگوييد.(بحار الانوار،ج62،ص293)

*امام صادق(ع): گوشت،از گوشت است.هر کس آن را چهل روز واگذاردبدخوي ميشود.آن را بخوريد؛چرا که بر قدرت شنوايي و بينايي مي افزايد.(بحار الانوار،ج66،ص66،ح37 و ج2،ص145،ح511)

*امام صادق(ع): گوشت، گوشت مي روياند وعقل را افزون مي سازد.هر کس آن را وا گذارد،عقلش تباه مي شود.(بحار الانوار،ج66،ص72،ح68)

*الکافي - به نقل از حسين بن خالد- : به امام رضا(ع) گفتم : مردم مي گويند که هر کس سه روز گوشت نخورد،بدخوي ميشود. فرمود:« دروغ گفته اند. امّا هر کس چهل روز گوشت نخورد،خوي و بدن او دگرگون مي شود، چرا که نطفه در مدّت چهل روز [از حالتي به حالت ديگر] تغيير مي يابد».(بحارالانوار،ج66،ص67،ح46)

دفعات خوردن گوشت

*امام صادق(ع): در هر هفته، يک بار گوشت بخوريد و خود و فرزندانتان را بدان عادت ندهيد؛ زيرا موجب اعتيادي همچون اعتياد به شراب مي گردد.نيز آنان را بيش از چهل روز، از آن محروم مداريد؛ چرا که آنان را بدخوي مي کند.(الاصول الستة عشر، ص12عن زيد الزرّاد)

*المحاسن- به نقل از ادريس بن عبداللّه- : نزد امام صادق(ع) بودم. از خوردن گوشت سخن به ميان آورد و فرمود:«[غذا را] يک روز با گوشت بخور، يک روز با شير، و يک روز با چيزي ديگر».(بحار الانوار،ج66،ص70،ح59)

تکمله

*شهيد در الدروس گفته است:

مکروه بودن اعتياد به خوردن گوشت، روايت شده است و نيز اين که اعتيادي همچون اعتياد به شراب مي آورد. همچنين مکروه بودن نخوردن گوشت به مدّت چهل روز و اين که در هر سه روز يک بار خوردن آن مستحب است، روايت شده است. البته اگر به دليل بيماري يا به سبب روزه داشتن ، دو هفته پيوسته گوشت بخورد، اشکالي ندارد. دو بار خوردن گوشت در يک روز هم مکروه است.

نهي از خوردن مغز استخوان

پيامبر خدا(ص): بَدانِ امّت من، کساني هستند که مغز استخوان را مي خورند.(بحار الانوار،ج62،ص293)

پيامبرخدا(ص): نرم? سر استخوان هاي پرندگان را نخوريد؛چرا که سِل مي آورد.(کنز العمّال،ج15،ص264،ح40889)

+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 2:6  توسط شاهرخ -ر  | 

آداب غذاخوردن در اسلام
 

ظروف مناسب براي خوردن و آشاميدن

خوردن و آشاميدن در ظروف طلا ونقره حرام است و در ظرفهاي طلا كوب و نقره كوب مكروه است .

خوردن طعام هاي لذيذ

اسلام خوردن طعام هاي لذيذ و همچنين دادن اين گونه طعام به مردم را خوب مي داند، اما بايد حلال باشد و در خوردن نيز زياده روي نشود. زياده روي در خوردن مثل اسراف است و اين اسراف در خوردن، نبايد مومن را از عبادات باز دارد، بلكه بايد منظور و مقصود فرد از خوردن و آشاميدن كسب نيرو براي عبادت باشد. در احاديث آمده است كه در مورد آنچه از مال حلال در دنيا خورده باشيد، در آخرت سئوال نخواهد شد و خداوند كريم تر از آن است كه از مومن در مورد آنچه از حلال خورده و آشاميده است، سئوال كند.

حضرت عيسي فرمودند: « طعام زياد و شكم سير، طراوت صورت را مي برد.»

رسول اكرم ص ) فرموده اند كه « سيرخوردن طعام، موجب بيماري بَرَص و پيسي مي شود» و حضرت امام جعفر صادق (ع ) فرموده اند :  « اگر كسي گويد فلان طعام را خوردم و مرا آزار داد، كفران نعمت الهي است.»

 امام موسي كاظم (ع) فرموده اند: « اگر مردم در طعام خوردن ميانه رو باشند ، هميشه بدنشان سالم مي ماند.»

اسلام اهميت زيادي به آنچه مي خوريم مي دهد و طعام حلالي را كه وارد بدن ما مي شود، مايه پاكي و قوت براي قدم برداشتن در راه خدا مي داند و طعام حرام و ناشايست و ناپاك را ويرانگر  مي داند. پس بر ماست كه علاوه بر اهميت به كيفيت آنچه مي خوريم، به تأثير آن در بدن ، روح و روانمان بيانديشيم

+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 2:5  توسط شاهرخ -ر  | 

تغذيه در قرآن و حديث(1)


قرآن :

1 - از روزي خدا بخوريد و بياشاميد و در زمين به فساد و فتنه انگيزي نپردازيد. (بقره - 60)

2 - از آنچه خدا روزي شما قرار داده است، حلال و پاکيزه بخوريد. (مائده - 88)

احاديث:

1 - نياز طبيعي هر فرد :

امام باقر (ع): خداي بزرگ آدمي را ميان تهي (داراي شکم) آفريد و ناگزيز خوراک و آب مي خواهد.(کافي – 287/6)

درباره اين سخن حضرت موسي (ع) که در قرآن کريم نقل شده است: « پروردگارا من به هر خيري که برايم بفرستي نيازمندم» ، امام صادق (ع) فرمود : خوراک خواست که به آن نيازمند بود. (بحار – 313/66)

2 - انواع خوراکي ها :

امام صادق (ع) : آنچه از زمين بيرون مي آيد و خوردن آن بر انسان روا و حلال است سه گونه خوراکي است:

گونه ي اول دانه هاي گياهي از گندم، جو، برنج، نخود و کنجد و ديگر دانه هاي روغني و ساير دانه ها را شامل مي شود. هر دانه اي که بتواند خوراک انسان شود و به او نيرو بخشد، خوردنش حلال است و هر چه در آن زياني براي بدن انسان وجود داشته باشد خوردن آن حرام است، جز در حال ضرورت.

 امام صادق (ع): آنچه نوشيدن آن حلال است که زياد آن عقل را دگرگون نسازد و آنچه زياد آن چنين باشد، نوشيدن اندک آن نيز حرام است.

گونه دوم ميوه هايي است که از زمين به دست مي آيد و براي انسان خاصيت غذايي دارد و با خوردن آن نيرومند مي شود که خوردن همه آنها حلال است. آنچه به بدن آدمي زيان برساند ، خوردنش حرام است.

گونه سوم انواع تره بارها، سبزي ها و رستني هاي ديگر است که خوردن آنها خاصيتي براي آدمي دارد و خوراکي است براي او، که مصرف آنها حلال است و خوردن گونه هايي که براي آدمي زيان بخش است، همچون گياهان سمي و خرزهره حرام است.

اما آنچه از گوشت جانواران خدا خوردن آنها را حلال دانسته است، گوشت گاو، گوسفند، شتر، پرندگان و گوشت جانوران وحشي که دندان تيز و چنگال درنده ندارند.

آنچه از تخم پرندگان خوردنشان حلال است، ‌تخم هايي است که شکل دو سر آن با يکديگر تفاوت داشته (بيضي شکل) باشد.

 امام صادق (ع): مؤمن ، با شکم گرسنه از خانه خويش بيرون نرود، که اين کار بر عزت و کرامت او مي افزايد.

از شکار دريايي، خوردن گوشت ماهي هايي حلال است که سطح بدن آنها را فلس هايي پوشانده باشد.

آنچه نوشيدن آنها حلال است، آن است که زياد آن عقل را دگرگون نسازد و آنچه زياد آن چنين باشد، نوشيدن اندک آن نيز حرام است.

3 - عزت اجتماعي و خوراک :

امام صادق (ع): بر مؤمن لازم است که پيش از خوردن طعام (يعني با شکم گرسنه) از خانه خويش بيرون نرود، که اين بر عزت و کرامت او مي افزايد.(بحار- 341/66)

4 - افزايش نيازمندي به هنگام سالخوردگي :

امام سجاد (ع): خدايا بر محمد و آل محمد(ص) درود فرصت و گسترده ترين روزي خويش را بر من در ايام سالخوردگي مقرر فرما و بيشترين نيروي خودت را در ايام درماندگي بهره ي من ساز. (صحيفه سجاديه-135)

منبع: WWW.IRIB.IR

+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۸۵ساعت 2:4  توسط شاهرخ -ر  |